23.06.2024

Vybrať byt a nezbabrať si život

Vyberali ste už niekedy v živote nehnuteľnosť? Áno? A ako to dopadlo? Veríme, že dobre. Napokon, len málo vecí v živote je tak dôležitých, ako dobré, zdravé a kvalitné bývanie. A aby ste si aj vy, ktorí o kúpe domu či bytu v tejto dobe premýšľate, pre seba vybrali to pravé bývanie a nie nočnú moru, je pre vás pripravený práve tento článok.

Na nič sa nehrajte

Len málokto z nás je skutočným odborníkom, pokiaľ ide o nehnuteľnosti a ich technický stav. To, čo v dome alebo v byte spozoruje odborník, len sotva zbadá bežný kupujúci. Je to niečo podobné, ako s autami. Keď idete kupovať ojazdené auto z autobazáru, ako prvé vás zrejme napadne, že by ste si so sebou mali vziať nejakého automechanika, ktorý by odhalil skryté „tajomstvá“ auta a triky predajcu. Inak by ste mohli kúpiť auto, ktoré síce navonok vyzerá takmer dokonalo, ale motor vám vypovie po prvých tisíc kilometroch, spotrebuje oleja za tri autá alebo v zime zistíte, že auto vlastne ani príliš nekúri.

Prečo by to mali byť inak pri kúpe domu alebo bytu? Vôbec v tom nie je žiaden rozdiel, ibaže keď sa vám pokazí auto, nie je to až taká tragédia, ako keď na vás spadne strecha. Možno trochu preháňame, ale to len preto, aby ste si uvedomili, akou dôležitou vecou je mať pri jednej z obhliadok vybranej nehnuteľnosti odborníka. V procese predaja sa totiž zvykne v predávanej nehnuteľnosti zrealizovať istá kamufláž, aby sa zamaskovali najviditeľnejšie chyby. A nenahovárajte si, že ich sami odhalíte. Pokiaľ nie ste takpovediac od fachu, len ťažko na ne prídete. Preto, pokiaľ je to možné, nechajte si pri výbere bytu poradiť odborníkom. Dokáže vám nielen ušetriť mnoho peňazí, ale aj mnoho nervov.

Zaujímajte sa

O dome, do ktorého sa chystáte nasťahovať, by ste mali vedieť čo najviac. A nejde len o to, kde sa nachádza najbližšie obchodné centrum alebo lekár. Sú tu aj iné dôležité informácie: aké internetové pripojenie je tu možné, aké možnosti televízneho pripojenia tu máte, aká je hlučnosť výťahu, akí susedia bývajú vedľa vás a najmä nad vami, ako sú vyťažené cesty neďaleko vášho domu, čo sa týka hlučnosti, či sa tu plánuje výstavba nejakého väčšieho projektu, ktorý by váš život skomplikoval a tak ďalej. Skúste sa porozprávať so svojimi nádejnými susedmi, s domovníkom, ak ho vôbec nájdete, prípadne cenným zdrojom informácií môžu byť staršie ženy bývajúce v dome vediace všetko o každom a ktoré jednoducho rady klebetia. Aj na ich rečiach totiž môže byť kus pravdy. Jednoducho, buďte čo najviac opatrní. Nekupujte totiž len nejaký byt či dom, vy kupujete svoj nový domov.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.