23.06.2024

Bývanie opäť zdraželo

Cenovej horúčke, zdá sa, ešte nie je koniec. Svedčí o tom aj najnovší prieskum oficiálneho európskeho štatistického úradu Eurostat. Podľa ich analýzy totiž ceny nehnuteľností určených na bývanie opätovne vzrástli.

Ceny rastú

V prvom štvrťroku 2017 v porovnaní s rovnakým obdobím 2016 ceny nehnuteľností určených na bývanie vzrástli o 4 percentá v eurozóne a v samotnej Európskej únií o 4,5 percenta. Tieto údaje pochádzajú z Eurostatu, štatistického úradu Európskej únie. V porovnaní so štvrtým štvrťrokom 2016 sa ceny nehnuteľností v eurozóne v prvom štvrťroku 2017 zvýšili o 0,4 v Eurozóne a o 0,7 percenta v únií.

 

Najvyšší rast v Česku

Pokiaľ si myslíme, že na Slovensku ceny rezidenčných nehnuteľností rastú príliš rýchlo, mali by sme sa pozrieť k našim západným susedom. Česká republika totiž zaznamenala najvyšší ročný prírastok cien v prvom štvrťroku 2017 a to až o 12,8 percenta. Nasledovala Litva s 10,2 percentami a Lotyšsko s 10,1 percentami. Naopak ceny poklesli najviac v Chorvátsku a v Taliansku. V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom boli najvyššie prírastky zaznamenané v Českej republike, Lotyšsku a Švédsku a najväčším pokles na Malte a Cypre.

Na Slovensku pokles aj rast

Pokiaľ ide o ceny rezidenčných nehnuteľností na Slovensku, tu sme v predošlom období zaznamenali v istom zmysle pokles aj rast. Napríklad pri porovnaní posledného štvrťroku 2016 a prvého štvrťroku 2017 môžeme vidieť, že ceny domov klesli v prvom kvartáli tohto roku o 2,4 percenta, čo predstavuje jeden z najvyšších pokles v rámci celej Európskej únie. A naopak, pokiaľ ide o porovnanie rovnakých období rokov 2016 a 2017, čiže ich prvých kvartálov, ceny nehnuteľností určených na bývanie vzrástli o 3,8 percenta. Samozrejme, tieto čísla sa v porovnaní napríklad s Českou republikou môžu zdať relatívne nízke, na druhú stranu dosahujeme stále dosahujeme vyšší priemer Európskej únie.

Zaujímavý však určite bude aj spätný pohľad na roky 2016 a 2015, konkrétne na porovnanie ich posledných kvartálov. Pokiaľ ide napríklad o medziročný nárast pri porovnaní posledných kvartálov rokov týchto rokov, na Slovensku môžeme pozorovať pomerne vysoký nárast cien určených na bývanie a to až o 8,3 percenta. Najvyšší medziročný nárast cien nehnuteľností určených na bývanie vo štvrtom kvartáli predošlého roku bol zaznamenaný v Českej republike a to až o neuveriteľných 11 percent. Ako sa teda zdá, české realitné agentúry zaznamenávajú zlaté časy.

autor: Andrej Jurica

Komentáre sú vypnuté.