23.06.2024

Nová polyfunkcia mieri do Žiliny

V krajskom sídle a v jednom z najväčších slovenských miest Žilina by sa v dohľadnej dobe mala uskutočniť prestavba objektu v širšom centre. Tým by v tomto meste malo byť dostupnejších najmä viac administratívnych priestorov.

Zdroj: enviroportal.sk

Na Poštovej ulici

Dominantnou funkciou nového objektu by podľa predloženého zámeru by mala byť administratíva a poskytnutie maloobchodných priestorov. Nachádzať sa bude na Poštovej ulici a podľa investora, žilinskej akciovej spoločnosti Továreň na čokoládu, stavba nadväzuje na veľké investičné projekty a s ich súvisiacim rozvojom ďalších aktivít v meste, vrátane uspokojenia nárokov na moderné administratívne priestory. Stavba vznikne kompletnou rekonštrukciou jestvujúceho objektu, kde sídlia spoločnosti Telekom a Slovenská pošta.

Zo sedemdesiatych rokov

Stavba, ktorá by sa už onedlho mala stať predmetom rekonštrukcie, sa vyznačuje piatimi podlažiami. Má klasický štvorcový pôdorys s administratívno-prevádzkovými blokmi. Vybudovaná bola ešte v roku 1974 ako telekomunikačná budova. Nový polyfunkčný objekt by investora mal predbežne vyjsť na 9,7 milióna Eur. Sústrediť sa bude najmä na prenajímanie priestorov na kancelárske a administratívne účely, menej pre obchod a služby. Prestavba by mala odštartovať už v novembri tohto roku, pričom ukončená by mala byť o dva roky neskôr.

Stavia sa aj na Rudinách

Výstavba ďalšieho polyfunkčného objektu by mala prebehnúť aj na žilinských Rudinách. Stavebný pozemok sa konkrétne nachádza na južnom uzávere obytných zón Hliny V. – VI. mestského obvodu Rudiny v Žiline a je vymedzené ulicami Obvodová, Centrálna a Bajzova. Už v minulosti bolo na tomto priestore riešených niekoľko urbanistických štúdií zameraných hlavne na bytovú výstavbu. Začiatok výstavby polyfunkčného komplexu Rudiny II., ako sa projekt nazýva, je plánovaný po získaní stavebného povolenia v druhej polovici roka 2016. Dĺžka etapy výstavby obidvoch plánovaných etáp sa predpokladá na približne päť rokov.

Polyfunkčný komplex Rudiny II., za ktorým stojí spoločnosť Istrofinal a.s., má v sebe zahŕňať byty a obchody. Pokiaľ ide o bytové jednotky, tie sa budú nachádzať v štyroch bytových domoch. Celkovo by ich malo byť 146. Obchodné prevádzky zasa doplnia v súčasnej dobe už fungujúce obchody nachádzajúce sa v blízkosti, ako Tesco, Lidl, predajňa Trend, Herňa. No okrem bytov a obchodov tu vyrastie aj park a to dokonca s fontánou. Projekt však prinesie aj ďalšie pozitívum a to v podobe 65 nových pracovných miest, ktoré by mali vzniknúť v obchodných jednotkách a to nie je zlá správa ani pre také mesto, akým je Žilina.

autor: Andrea Kolesárová

Komentáre sú vypnuté.