23.06.2024

Prešovský štadión čaká prestavba

Okrem rezidenčných či komerčných projektov sa na našich stránkach sem tam objavia aj projekty z iných kategórií. Napríklad také futbalové štadióny. Napokon, prečo nie? Veď predsa aj tieto objekty, pokiaľ ich výstavba je niečím zaujímavá, predstavujú neoddeliteľnú súčasť realitného trhu a to aspoň z pohľadu na ich funkčnú využiteľnosť.

Zdroj: www.enviroportal.sk

Štadión treba zrekonštruovať

Tatran Štadión je hlavný štadión prešovského futbalového tímu 1. FC Tatran Prešov. Patrí medzi najstaršie futbalové štadióny na Slovensku a často je označovaný ako „dedo štadión“. V roku 2009 bolo osadených 3 400 stoličiek na tribúnu, ktorá bola určená na státie. Táto rekonštrukcia stála päť miliónov slovenských korún a kapacita štadióna sa znížila na 5 410 miest. Kapacita pred rokom 2009 bola 14 tisíc divákov, z čoho bolo dvetisíc miest na sedenie a 12 tisíc na státie. Odvtedy však štadión nebol súčasťou žiadnej rozsiahlejšej rekonštrukcie.

Zmena na moderný stánok

Investičný zámer predstavuje rekonštrukciu existujúceho areálu futbalového štadióna. Výsledok rekonštrukcie by mal mať takú podobu, aby spĺňal požiadavky futbalových asociácií a nároky kladené na moderné centrá futbalového športu. Budova hlavnej tribúny bude mať jedno podzemné podlažie a štyri nadzemné podlažia. V priestore prvého nadzemného podlažia budú vytvorené priestory pre zázemie štyroch mužstiev, priestory pre rozhodcov, delegátov, usporiadateľov, SBS a sociálne zázemie pre imobilných návštevníkov.

V priestore druhého nadzemného podlažia budú situované priestory novinárov, fotografov, TV štúdia, cateringu so zázemím, spolu so sociálnym zázemím zamestnancov a návštevníkov. Tretie nadzemné podlažie zasa budú slúžiť ako VIP priestory so samostatným cateringom, priestory športového lekára a ubytovacie priestory. Vo štvrtom nadzemnom podlaží sú umiestnené priestory administratívy, skyboxy, boxy komentárov, sociálne zázemie a priestory bezpečnostnej služby.

Prečo rekonštruovať?

Futbalový štadión v Prešove v súčasnosti nespĺňa parametre medzinárodných reprezentačných zápasov organizovaných Slovenským futbalovým zväzom, jeho vybavenie a infraštruktúra sú zastarané a finančne náročné na prevádzku. Realizácia tohto zámeru vytvorí v Prešove športový areál spĺňajúci všetky kritériá a požiadavky kladené na moderné futbalové areály. Celý projekt by mal vyjsť približne na šesť miliónov Eur. Nejde však o úplne nový zámer. Už od roku 2008 funkcionári klubu avizovali, že chcú postaviť nový štadión. Nový prešovský štadión sa mal začať stavať na začiatku roka 2010, z projektu však z finančných dôvodov vzišlo.

autor: Andrej Jurica

Komentáre sú vypnuté.