09.09.2024

Zelené, štandardné, moderné

To, čo sa dnes javí ako vykročenie smerom k ekologickému a zodpovednému správaniu sa investorov a staviteľov, bude s veľkou istotou v blízkej budúcnosti bežným štandardom. Reč je o zelených alebo ekologických kanceláriách. Pomaly, ale isto totiž začína platiť, že čo je moderné, to je zelené, a čo je zelené, to je štandardné.

Foto: ecopoint.sk

V našich dvoch najväčších mestách, čiže v Bratislave a Košiciach, sa nachádza po jednom projekte, ktorý sa môže pochváliť označením zelený, respektíve ekologický. Pokiaľ ide o naše hlavné mesto, ide o Bratislava Business Center 1 Plus, ktorá sa nachádza v biznis zóne na rohu ulíc Prievozská a Plynárenská. Ako vyplýva z informácií zverejnenej na stránke tohto projektu, budova bude postavená ako trvalo-udržateľná stavba a z tohto titulu bude spĺňať špecifické ciele ochrany životného prostredia. Investor a developer CA IMMO GROUP sa aj z toho dôvodu pre svoj projekt usiluje získať certifikát LEED. Mal by na to mať všetky predpoklady, pretože podľa stránky developera je totiž budova, ktorá bude dokončená tento rok, vybavená európskym štandardom pre ekológiu a energetickú súčinnosť.

No aj metropola východného Slovenska, Košice, sa môžu pochváliť projektom s podobnou ambíciou. Na mysli máme administratívne centrum EcoPoint, ktorého prvá budova by mala byť dokončená v budúcom roku. To už v tejto dobe vlastní predcertifikát DGNB v kategórií „Strieborný“. Za skratkou DGNB sa skrýva nemecký názov certifikátu, čiže „Das Gütesiegel Nachhaltiges Bauen“. Podľa internetovej stránky projektu EcoPoint sa tento certifikát sa udeľuje na základe hodnotenia autorizovaných expertov spoločnosti ÖGNI. Košický EcoPoint je teda prvým projektom budovy na Slovensku, ktorý tento predcertifikát získal. Investorovi, predovšetkým však nájomníkom zaručuje dodržanie princípov trvalo udržateľnej výstavby, s čím súvisí 60 kritérií z tematických okruhov týkajúcich sa ekológie, ekonomiky, sociálno-kultúrnych a funkčných aspektov, techniky, procesov a lokality.

Tajomstvo ekologického štandardu v prípade projektu EcoPoint sa skrýva najmä vo vytvorení zdravého pracovného prostredia. Prenesené na konkrétnejšie vyjadrenie to znamená, že napríklad tepelná pohoda sa v tomto prípade vytvára pomocou aktívneho betónového jadra. Trvalo udržateľná architektúra ide ruka v ruke aj s výrazným šetrením prevádzkových nákladov a práve košický EcoPoint by mal byť aj v tomto ohľade svetlým príkladom: materiály a technológie, ktoré sa pri jeho výstavbe použili, dokážu znížiť prevádzkové náklady približne o 30 percent oproti tomu, čo sa dnes považuje za štandard. Zároveň by náklady na kúrenie a chladenie mali klesnúť až takmer o 70 percent, samozrejme opäť v porovnaní s dnešným štandardom.

 

Zelené a štandardné

Ako sme už načrtli v úvode článku, zelené a trvalo udržateľné stavebníctvo sa už onedlho stane bežným a žiadaným štandardom. Vyplýva to aj z tlačovej správy poradenskej spoločnosti Colliers International. „Rozhodujúci pre úspech kancelárskeho portfólia bude priestor s možnosťou prispôsobiť sa zmenám miestností a požiadaviek. Developeri a majitelia nehnuteľností zároveň budú musieť poskytnúť trvalo udržateľné riešenia prevádzky budov. Toto je potreba nielen z pohľadu firiem ale aj zamestnancov,” hovorí Damian Harrington, riaditeľ pre prieskum v spoločnosti Colliers International. Potvrdila to aj konzultantka divízie prenájmu administratívnych priestorov spoločnosti Colliers International Michaela Horeličanová vo svojom vyjadrení pre agentúru TASR. „Z pohľadu slovenského trhu kancelárskych priestorov v budúcnosti očakávame najmä zvýšenie dôrazu na trvalo udržateľné respektíve zelené budovy, ktoré sú už aj u nás v súčasnosti vo výstavbe.”

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.