28.03.2024

Viete, ako stanoviť výšku nájmu?

Rozumné stanovenie výšky nájomného vám môže priniesť zaujímavý finančný prírastok do svojej rodinnej pokladne, no na druhú stranu nerozumne vyrúbený nájom vás zasa môže pripraviť o potenciálnych nájomníkov a teda aj o peniaze. Kde je ale hranica, ktorá v tomto prípade určuje, čo je ešte rozumné a čo už nie?

Preskúmajte terén

Pokiaľ ste majiteľ bytu alebo domu, ktorý je momentálne nepoužívaný a teda ste sa ho rozhodli prenajímať a vylepšiť si tak rodinný rozpočet, mali by ste v prvom rade popremýšľať nad tým, akú výšku nájomného by ste mali určiť. V podstate máte tri možnosti: za prvé, pokiaľ cena nájmu bude privysoká, hrozí vám, že svoj byt alebo dom jednoducho neprenajmete, za druhé, pokiaľ cena bude príliš nízka, prídete o peniaze a za tretie, ak bude cena stanovená rozumne, vyhráte dvakrát – prenajatý priestor sa bude využívať a na tomto využívaní aj zarobíte. Samozrejme, budeme predpokladať, že do oka vám bezpochyby padla možnosť číslo tri. No s ňou sa zároveň vynára aj ďalší problém: kde je tá pomyselná hranica rozumného stanovenia výšky nájmu?

V prvom rade by ste sa mali pozrieť na inzeráty a ponuky prenájmov priestorov v rovnakej alebo podobnej kategórií, do akej spadáte aj vy. Konkrétne to znamená, že pokiaľ chcete prenajímať trojizbový byt v Stropkove, určite zaň nepýtajte takú sumu, ako za taký istý byt v bratislavskom Ružinove. Mali by ste nejaký čas študovať realitný mediálny trh, klasický aj webový. Môžete si vypočítať priemernú výšku nájmu z ponúk, ktoré zodpovedajú tomu, čo ponúkate aj vy. Ide samozrejme o región, rozlohu, podlažie, dispozíciu, rekonštrukciu, garáž, vek, vybavenie, zabezpečenie internetu či televízie, nábytok a tak ďalej.

Môže sa to obrátiť proti vám

Pokiaľ by ste výšku nájmu stanovili privysoko, mohol by si to váš nájomník okrem iného vysvetliť aj tak, že má právo na viac, ako keby bol nájom v nižších cenových kategóriách. Aby sa vám nakoniec nestalo, že vás bude až príliš často „otravovať“ so všetkým, čo nebude považovať, povedzme, za adekvátne ceny nájmu. Môže sa to pretaviť do veľkého množstva rôznych požiadaviek a vy sa stanete takpovediac väzňom svojho podnájomníka. Aj v tomto prípade teda nie je nič ideálnejšie, ako keď nad výškou ceny nájmu poriadne popremýšľate a pripravíte si teoretickú pôdu na jej uvedenie do praxe.

Nech žijú študenti!

V jednom prípade môžete ísť tak trochu nad rámec rozumnej ceny nájmu a to vtedy, pokiaľ bývate v meste plnom vysokoškolských študentov. V takejto lokalite je totiž po prázdnych bytoch či domoch skutočne vysoký dopyt a teda aj ceny ich prenájmov idú o niečo vyššie. Ďalšia výhoda je aj v tom, že v prípade prenajatia bytu študentom spravidla prenajímate každú izbu individuálne. Nájdeme tu teda finančne vyšší potenciál, ako keby ste tento priestor prenajímali klasickej rodine. Ale ani v tomto prípade by ste to s cenou nemali príliš preháňať a nehnať ju príliš vysoko, aby ste vôbec svoj byt alebo dom nakoniec vôbec prenajali.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.