22.07.2024

Prvý kvartál 2012 z pohľadu kancelárskych priestorov v Bratislave

Prvý kvartál roku 2012 v segmente kancelárskych priestorov v našom hlavnom meste síce nebol nijako zvlášť prekvapivý, ale aj tak priniesol zaujímavé zistenia. Verejnosti ich prezentovalo Bratislava Research Forum.

Dominovali kancelárie „áčkového“ štandardu

Podľa tlačovej správy Bratislava Research centrum, ktoré tvoria poradenské spoločnosti Cushman & Wakefield, CB Richard Ellis, Colliers International a Jones Lang LaSalle, bol v prvom kvartáli roku 2012 celkový objem kancelárskych priestorov v Bratislave 1,449 milióna metrov štvorcových. Ak dodržíme ich rozdelenie sektorov na centrum, vnútornú a okrajovú časť mesta, podľa grafu zistíme, najväčším objemom kancelárskych priestorov, čiže 46 percent, disponuje vnútorná časť Bratislavy, do ktorej patrí napríklad Ružinov. V centre mesta ide o 30 percent a v okrajových častiach je k dispozícií 24 percent. Zaujímavé je však zistenie vyplývajúce z aktuálnych zistení Bratislava Research Centrum, podľa ktorého sa v prvom kvartáli tohto roku nezaznamenali žiadne novopostavené kancelárie.

Očakávame niekoľko nových hráčov

Tvrdenie v predošlom odseku je síce pravda, to však neznamená, že rok 2012 neprinesie na trh s kancelárskymi priestormi nejakých nových hráčov. Prenesené na čísla by malo ísť o prírastok okolo 70 tisíc metrov štvorcových. Konkrétne ide o projekty, o ktorých sme na stránkach nášho magazínu už písali, teda o Digital Park III od spoločnosti Penta Investments, Centrál od Immocap a BBC 1 Plus od developera CA Immo. Posledná menovaná je aj prvou slovenskou budovou, ktorá získala certifikát LEED a má teda právo nazývať sa stavbou postavenou v súlade s ekológiou a trvalo udržateľnou architektúrou.

Najviac sa prenajímalo klientom z profesionálnych služieb

Pozrime sa aj na zistenia ohľadom objemu transakcií v tomto segmente. Podľa výsledkov je zrejmé, že v prvom kvartáli roku 2012 sa prenajalo viac metrov štvorcových kancelárií, ako v tom istom období roku 2011 a to až o viac ako 50 percent. V číslach to znamená, že v prvom kvartáli 2012 sa prenajalo 24 200 metrov štvorcových kancelárskych priestorov. To je však zaujímavé najmä z hľadiska porovnania s posledným kvartálom 2011 – v tomto roku totiž ide o pokles 25 percent.

Tento trh si prakticky rozdelili dva segmenty firiem: v prvom rade ide o spoločnosti z oblasti profesionálnych služieb, ktoré si prenajali 8700 metrov štvorcových a na druhom mieste sú IT spoločnosti s celkovým prenájmom 5200 metrov štvorcových kancelárskych priestorov. Najčastejšími klientmi boli spoločnosti, ktoré mali záujem o kancelárie menšie ako 500 metrov štvorcových. Na trhu sa podieľali so 62 percentami. 21 percent trhu tvorili firmy s kanceláriami od 501 do 1000 metrov štvorcových a o kancelárie nad 1001 metrov štvorcových malo záujem 18 percent.

Aká bolo neobsadenosť?

Treba povedať, že celková neobsadenosť bratislavských kancelárskych priestorov dosiahla mierny pokles – z 11,2 percent vo štvrtom kvartáli 2011 na 10,2 percent v prvom kvartáli 2012. Najnižšia miera neobsadenosti bola pritom v Bratislave V a to 5,7 percent, nasledovala Bratislavou II s 10,9 percentami a Bratislavou I s 10,7 percentami.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.