23.09.2023

Otázka, ktorá vie potrápiť: dom alebo byt?

Je to jedna zo základných otázok modernej doby. Máme si kúpiť dom, kde budeme „kraľovať“ podľa hesla „Môj dom – môj hrad“, alebo sa uspokojíme s kúpou bytu, kde sa o svoje súkromie budeme musieť tak trochu deliť? Poďme sa na túto dilemu pozrieť z viacerých strán.


Dom „žerie“ viac času a financií

Na začiatok je zrejme najlepšie položiť si otázku, aký ste typ človeka, koľko času vám zaberie vaše zamestnanie, koníčky, rodina, či ste technicky zručný, či vás bavia práce okolo domu a podobne. Samozrejme, nezanedbateľná je aj otázka financií a v neposlednom rade je potrebné hľadať kompromis a riešenie v rámci svojej rodiny. Rozhodnúť sa pre kúpu bytu alebo domu je totiž skutočne náročná vec, ktorá vám doslova môže zo života urobiť peklo, no aj nebo. Pozrime sa na to takto: pokiaľ väčšinu týždňa trávite vo svojom zamestnaní a nemáte žiadne vyhliadky, že by sa to v blízkej budúcnosti malo zmeniť, zrejme nebudete mať príliš veľa času na riešenie záležitostí okolo rodinného domu. Aj keď si totiž kúpite novostavbu, aj v tomto prípade je potrebné domu venovať podstatne viac času, ako je tomu pri byte. Na dome je totiž nutné stále niečo robiť, minimálne na pozemku, ktorý musíte z času na čas aspoň pokosiť. A ak by ste nemali čas či chuť ani na takúto pomerne jednoduchú povinnosť, nad domom radšej ani nepremýšľajte.

V tomto prípade by bol pre vás výhodnejší byt, kde sa o všetky podstatné technické veci stará správca, respektíve si môžete zaplatiť opravára, no nikdy sa nebudete musieť boriť s problémami typu zlá strecha, prasknuté steny, porušená statika, kanalizácia, zarastený pozemok a tak ďalej. Mnoho ľudí žijúcich najmä vo väčších mestách majú časovo náročné zamestnania, ktoré by im jednoducho nedovolili starať sa o dom. Pretože načo je človeku dom, ak tam chodí prakticky len prespávať? Oproti nemu si byt vlastne nevyžaduje žiadnu väčšiu starostlivosť a tak máte viac času na seba, svoju rodinu a svoje záľuby. Do bytu rovnako nemusíte ani zďaleko toľko investovať, ako pri opravách domu a okrem toho, už dávno neplatí pravidlo, že byty sú určené len pre tých „chudobnejších“, napokon, ceny bytov sú neraz podstatne vyššie ako ceny domov.

Všetko má svoje pre a proti

Ale aby sme boli spravodliví, rodinný dom má takisto svoje čaro a výhody. Oproti bytu je to prakticky nepomerne väčšia miera súkromia, keďže v dome nemusíte byť svedkom hádok vašich susedov, podľa veľkosti pozemku máte svoj „výbeh“ a zároveň majú aj vaše deti dostatok miesta na hranie. Jednoducho povedané, dom si môžete upraviť úplne podľa svojich predstáv. Môžete si vybudovať krásnu záhradu s terasou, bazén, detské ihrisko a podobne. Takéto možnosti v prípade bytu nemáte. Tam vaše územie ohraničujú steny a za športom či aktívnym oddychom musíte dochádzať. Výhodou pri bytoch je však spravidla lepšie dopravná infraštruktúra a občianska vybavenosť, ktorou je vždy vybavené územie, na ktorom je vyššia koncentrácia obyvateľstva. Štvrte s rodinnými domami v mestách alebo samotné obce sú na tom v tejto súvislosti horšie. No na druhú stranu, niekto ako kompenzáciu týchto negatív môže chápať podstatne väčšiu mieru pokoja a relatívne tichého prostredia.

Z pohľadu investovania

Na otázku, či je lepšie kúpiť dom alebo byt z pohľadu výhodnej investície, treba hľadať odpoveď v zmysle toho, čo vlastne od tejto investície očakávate. Predpokladajme však, že chcete kúpiť nehnuteľnosť za účelom jej prenajímania. V tomto prípade by bolo zrejme najlepším rozhodnutím zainvestovať do bytu a to ideálne dvoj-, maximálne trojizbového, pretože práve tie sa prenajímajú najjednoduchšie a najvýhodnejšie. Okrem toho – byty sú momentálne na svojom cenovom minime za posledných päť rokov, takže práve teraz je skutočne priaznivý čas investovať do nehnuteľnosti tohto typu. Ak však v tejto súvislosti premýšľate nad kúpou domu, ten sa vám ani zďaleka nebude prenajímať tak ľahko ako byt, ktorý je v tomto prípade skutočne lepšou investíciou.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.