09.09.2024

Novostavba ako dobrá voľba – buďte však opatrní

Na Slovensku je mnoho pekných starších bytov, ale novostavba je predsa len novostavba. Je jednoducho veľkým lákadlom, nakoľko predstavuje investíciu, ktorá by vám mala prinášať ovocie mnoho nasledujúcich rokov. No ani s novostavbami to niekedy nie je také ružové, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Práve preto pre vás máme niekoľko dobrých rád.

Výber je dôležitý
V prvom rade je potrebné vybrať si byt, ktorý je postavený a predávaný solídnou spoločnosťou, ktorá by v ideálnom prípade mala byť zabehnutá, preverená a solídna realitná či developerská spoločnosť. Mali by ste si zistite ich povesť a najmä finančnú stabilitu, čo dnes nie je ani veľkým problém, nakoľko k mnohým informáciám sa dostanete aj prostredníctvom internetu. Vyvarujte sa tiež kúpe bytu, ktorý vlastne ešte neexistuje. Mnohé spoločnosti totiž ľuďom predajú byt v novostavbe, ktoré ešte ani nie je postavená alebo dokončená. Samozrejme, to nie je nič neobvyklé a ani nelegálne, v zásade by ste však takto mali nehnuteľnosť kupovať len v prípade, že ide o skutočne solídnu spoločnosť. Ideálne však je, ak sa takejto kúpe vyhnete a nájdete si novostavbu, ktorá je už kompletne postavená a samozrejme skolaudovaná.

Nezrovnalosti s cenou
Jedným z najdôležitejších kritérií pri výbere nového bytu je samozrejme jeho cena. A práve tu môžeme trochu naraziť na akési nezrovnalosti. Sem tam sa totiž stáva, že cena ponúkaného bytu v katalógu je pomerne odlišná od ceny, za ktorú byt nakoniec aj kúpite. Čo to znamená? Nuž to, že cena za meter štvorcový akosi nekorešponduje s cenou bytu podľa vášho výberu. Napríklad na webovej stránke alebo v katalógu môže byť uvedená cena od nejakej hodnoty ako najnižšej možnej varianty, podobne ako uvádzajú ceny mobilných telefónov operátori, ale vami vyhliadnutý byt bude nakoniec podstatne drahší. Treba jednoducho realitnému maklérovi alebo inému predávajúcemu klásť konkrétne otázky, aby ste sa dozvedeli konkrétne odpovede.

Profesionála so sebou

Podobne ako pri kúpe auta, tak aj pri kúpe bytu sa vyplatí mať so sebou profesionála, ktorý sa vyzná v stavebnom odvetví. My si totiž nemusíme a prevažne ani nevšimneme určité konštrukčné chyby, ktoré by však odborníkovi ujsť nemali. Stať sa však môže aj nasledovná vec: pri preberaní bytu môžeme natrafiť na menšie či väčšie nezrovnalosti medzi skutočným stavom kupovaného bytu a preberacím protokolom. Vtedy nesmieme mlčať a povedať si čo už, taký je život a buďme radi aj tomuto bytu, ale mali by sme sa na tento fakt upozorniť stavebníka a je potrebné ho zapísať aj do protokolu.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.