22.07.2024

Klesajú aj ceny pozemkov v lukratívnych oblastiach

Bratislava 17. mája (TASR) – Trh tlačí nadol ceny bytov, ale aj ceny pozemkov. Odzrkadľuje sa to na cenách pozemkov v najluxusnejšom segmente v lukratívnych satelitoch Bratislavy – v Rusovciach a Jarovciach.

Podľa Martina Lazíka, generálneho sekretára Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska, sa dopyt v súčasnosti sústreďuje na cenovo dostupné pozemky, vhodné na výstavbu rodinných domov v dobrej lokalite s dobrou dopravnou dostupnosťou. Kľúčovú úlohu pri cene pozemku zohrávajú aj inžinierske siete a či sa v blízkosti nachádza obecná komunikácia. Štatistiky ukazujú, že aj ceny luxusnejších pozemkov mierne poklesli. Z dlhodobého hľadiska sú pozemky považované za strategickejšiu investíciu.

Ak záujemca hľadá naozaj kvalitné bývanie, v zmysle dostupnosti štvrte, Rusovce sú silnou konkurenciou aj pre bratislavskú Kolibu, či iné časti mesta s rodinnou zástavbou. Aktuálne si záujemcovia môžu vyberať z developerských ponúk projektov Rusovský sad, Gaštanová alej a Lesopark priamo v Rusovciach alebo Jantár v susedných Jarovciach.

Rusovský sad je projektom, ktorý zákazníkom ponúka najvyšší segment pozemkov v lukratívnej štvrti s plnou infraštruktúrou. Aj v jeho prípade ceny za meter štvorcový dočasne poklesli, a to na úroveň 210 eur, čím sa Rusovský sad stal cenovo najprístupnejším v okolí. Táto cenová hladina sa týka predaja pozemkov II. etapy projektu (I. etapa je kompletne vypredaná). V ponuke je 13 najlukratívnejších pozemkov, ktoré Rusovský sad ponúka. Ceny pozemkov spomínaných projektov sa aktuálne pohybujú v rozmedzí 225-260 eur na meter štvorcový.

Podľa Ivana Rolného z ITB Development, v prípade Rusovského sadu, majú zákazníci teraz jedinečnú šancu kúpiť najvyšší štandard pozemku za najlepšiu cenu na trhu. Premietnuté do čísel – priemerná cena pozemku poklesla o 10 %, čo predstavuje čiastku 13.000 eur bez DPH. V prípade pozemku to je zaujímavá finančná úspora, vzhľadom na to, že ide o počiatočnú investíciu a následne prichádzajú ďalšie náklady spojené so stavbou či zariaďovaním domu. Vhodný čas na investíciu je podľa neho aj z ďalšieho dôvodu – počet lukratívnych pozemkov bude v týchto štvrtiach prirodzene len ubúdať a ich hodnota bude zhodnocovaním okolitej infraštruktúry len rásť.

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.