23.06.2024

Investičný trh s komerčnými nehnuteľnosťami: prebúdza sa konečne?

Investori sa v poslednom období príliš nehrnú do veľkých investícií. Platí to samozrejme aj v segmente realít. Sem tam sa však objavia prvé lastovičky, ktoré akoby prinášali nádej na znovuoživenie investičného trhu. A presne to sa dá povedať o tejto konkrétnej investičnej transakcii: výrobný závod v Sučanoch, ktorého vlastníkom je firma Ingsteel, spol. s r.o., totiž kúpila do svojho Realitného fondu správcovská spoločnosť Tatra Asset Management.

Zdroj: www.panoramio.com

Transakcia v Sučanoch

Výrobný závod v priemyselnej zóne Sučany pri Martine zmenil majiteľa. Výrobnú halu postavila, prevádzkovala a vlastnila spoločnosť Ingsteel, spol. s r.o. Tá budovu s celkovou plochou 17 tisíc metrov štvorcových predala spoločnosti Tatra Asset Management. Hodnota tejto transakcie sa nachádza vo výške výnosu 9,1 percenta „Kúpa komerčných nehnuteľností s bonitným nájomcom a dlhodobo nastavenými zmluvami je typom investície, ktoré zapadajú do investičnej stratégie nášho fondu. Aktuálna akvizícia vhodne doplní existujúce portfólio nehnuteľností. Navyše, súčasné podmienky na trhu poskytujú vhodné príležitosti na investovanie. Z tohto dôvodu aktuálne pracujeme na viacerých transakciách, ktorých ukončenie predpokladáme v blízkom čase,“ hovorí Martin Medveď z Tatra Asset Management.

Investori začínajú byť hladní

V procese predaja predajcu budovy zastupovala spoločnosť Colliers International. Ako uvádza, vhodného kupca na realizáciu tejto transakcie sa jej podarilo nájsť za pomerne krátky čas. Podľa jej zástupcov to znamená len jedno. „Investori majú po podvýživenom trhu z roku 2012 hlad po kvalitných komerčných nehnuteľnostiach. Na základe signálov trhu môžeme predpokladať, že v tomto roku dosiahne objem investícií na Slovensku úroveň roku 2008,“ vysvetľuje riaditeľ spoločnosti Ermanno Boeris. Ak by sa prognózy poradenskej spoločnosti Colliers International nakoniec potvrdili, znamenalo by to pre investičný trh s komerčnými nehnuteľnosťami prakticky návrat do normálneho stavu, čo je samozrejme dobrá správa aj pre ďalšie segmenty realitného trhu.

V úlohe developera

Firma Ingsteel, spol. s r. o., vybudovala v roku 2010 výrobný závod takzvanou „build to suit“ metódou. Premenené na drobné to znamená, že pri tomto type výstavby je vlastníkom pozemku aj budovy developer, ktorý postaví budovu presne podľa požiadaviek budúceho nájomníka. Všetky náklady spojené s výstavbou znáša developer. Nájomník si následne prenajíma pozemok a budovu od developera. Developer pritom zostáva vlastníkom nehnuteľnosti. Tento spôsob je vhodný pre nájomníkov so špecifickými požiadavkami, ktorí však nemajú záujem budovu vlastniť. „Pre nás, ako stavebnú firmu, predstavovala táto zákazka zaujímavú možnosť vyskúšať si úlohu developera a získať novú konkurenčnú výhodu v čase, ktorý nepraje rozvoju stavebného segmentu,” hovorí generálny riaditeľ spoločnosti Ingsteel, spol. s r. o. Anton Bezák.

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.