08.12.2022

Dobrá správa: ceny nehnuteľností klesli

Vývoj cien na trhu s nehnuteľnosťami je v súčasnej dobe veľmi ťažké predpovedať. Podľa väčšiny odborníkov však treba počítať buď so stagnáciou, alebo s poklesom. A práve táto druhá alternatíva sa podľa údajov Národnej banky Slovenska stala v poslednom štvrťroku 2013 „realitnou“ realitou.

Pokles o päť eur

Podľa analýzy, ktorú vypracoval Úsek pre menu, štatistiku a výskum aj na základe podkladov Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska, priemerné ceny nehnuteľností na bývanie sa v poslednom štvrťroku 2013 znížili o 5 Eur na hodnotu 1215 Eur za jeden meter štvorcový. Znamená to teda medzištvrťročný pokles o 0,4 percenta a na medziročnej báze pokles o 2,6 percenta, ktorý bol ovplyvnený aj bázickým efektom rastu priemerných cien bývania v poslednom štvrťroku 2012.

Keď sa pozrieme spätne, od začiatku roku 2010 dochádza na Slovensku medzi štvrťrokmi len k minimálnym zmenám úhrnných cien domov a bytov a tie mali prevažne trend mierneho znižovania. Zaujímavé je, že za štyri roky sa znížila priemerná cena bývania len o 82 Eur za meter štvorcový. Medzištvrťročné aj medziročné zmeny oscilovali okolo nulovej hodnoty, čo je znakom už dlhšej stagnácie slovenského trhu s bývaním.

Najviac zlacneli päťizbové byty

Podľa analýzy k aktuálnemu miernemu medzištvrťročnému zníženiu priemerných cien bývania prispelo relatívne v rovnakej miere zníženie priemerných cien domov o 3 Eurá, ako aj zníženie priemerných cien bytov o 5 Eur za jeden meter štvorcový. V rámci bytov došlo k zníženiu cien takmer všetkých typov okrem štvorizbových. Najvýraznejšie sa však znížili priemerné ceny päťizbových bytov a to až o 36 Eur. Zle na to nie sú ani jednoizbové byty, ktorých priemerné ceny klesli o 19 Eur za meter štvorcový. Pokiaľ ide o rodinné domy, tu sa znížili priemerné ceny o 5 Eur. Oproti tomu však priemerné ceny priestranných rodinných víl vzrástli o 11 Eur za jeden meter štvorcový.

Ako vyplýva z uvedených údajov, rozhodujúci podiel aktivít na trhu s bývaním pripadá vo všeobecnosti na obchodovanie s bytmi a to takmer až dve tretiny. Ani v posledných dvoch štvrťrokoch sa tento podiel výraznejšie nezmenil. Roztváranie nožníc medzi priemernými cenami bytov a priemernými cenami domov, ktoré charakterizovalo vývoj cien bývania na Slovensku od začiatku roka 2013, sa aktuálne zastavilo. Priemerné ceny bytov sú o takmer 17 percent vyššie ako priemerné ceny domov.

Ako sú na tom kraje?

Takmer vo všetkých slovenských krajoch došlo vo 4. štvrťroku 2013 v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom k zníženiu priemerných cien nehnuteľností na bývanie. Výnimkou sú len Žilinský a v Trenčiansky kraj, kde zostali priemerné ceny bývania nezmenené. Najviac sa znížili priemerné ceny domov a bytov už druhý štvrťrok po sebe v Košickom kraji. Aktuálne priemerné ceny bývania v Bratislavskom kraji sú takmer trojnásobne vyššie ako v Nitrianskom kraji, v ktorom sú dlhodobo priemerné ceny bývania na Slovensku najnižšie. Podľa analýzy za posledných vyše päť rokov došlo k diferencovanému zníženiu cien bývania v jednotlivých regiónoch. Od vyvrcholenia realitného boomu sa absolútne aj relatívne najviac znížila priemerná cena bývania v Prešovskom kraji a to zhruba o 44 percent.

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.