14.08.2022

Byty drahšie, domy lacnejšie – aj to sú ceny rezidenčných nehnuteľností

Rok 2015 máme šťastne za sebou. Určite však nezaškodí malé poohliadnutie za vývojom cien rezidenčných nehnuteľností s dôrazom na posledný kvartál roka. Aj to nám totiž môže trochu napovedať, akým smerom sa ich ceny budú vyvíjať aj na začiatku roku 2016. Vychádzať pritom budeme z údajov analytikov Menového úseku Národnej banky Slovenska.

Opäť nárast, hoci malý

Priemerná cena nehnuteľností na bývanie na Slovensku vo štvrtom štvrťroku 2015 vzrástla oproti predchádzajúcemu štvrťroku len mierne o tri Eurá na meter štvorcový a to na hodnotu 1232 Eur. Znamená to medzištvrťročný rast o 0,2 percenta, no medziročný rast o 1,1 percenta. Len relatívne mierny medziročný rast priemernej ceny bývania bol výsledkom pokračujúceho dynamického medziročného rastu priemernej ceny bytov – o 6,4 percenta a prehĺbeného medziročného poklesu priemernej ceny domov – o 2,7 percenta.

Rastúci dopyt po bytoch ešte vystupňoval vo štvrtom štvrťroku 2015 doterajší dynamický rast ich cien. Zvýšenie priemernej ceny metra štvorcového bytu o 29 Eur za meter štvorcový oproti predchádzajúcemu štvrťroku znamenalo vyše dvojpercentý medzištvrťročný rast a na medziročnej báze rast o vyše 6 percent. Okrem päťizbových bytov pomerne dynamicky rástli ceny ostatných typov bytov. Najviac vzrástla priemerná cena jednoizbových bytov a najmenej priemerná cena trojizbových bytov. Rodinné domy boli trochu v inej situácií. Ich priemerná cena sa v sledovanom období znížila v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom o 13 Eur na 1066 Eur za jeden meter štvorcový, čo predstavuje medzištvrťročný pokles o 1,2 percenta a medziročný pokles o 2,7 percenta.

Byty a domy – stále väčšie rozdiely

Relatívne stabilný vývoj priemernej ceny bývania je však už od začiatku roku 2013 sprevádzaný postupným roztváraním sa nožníc vo vývoji priemernej ceny bytov a priemernej ceny domov. V priebehu posledného roka sa trend zväčšujúcich sa rozdielov dosť zvýraznil. Aktuálne predstavuje tento rozdiel 324 Eur za jeden meter štvorcový a v porovnaní so začiatkom roku 2013 sa zhruba zdvojnásobil. V súčasnosti je priemerná cena štvorca plochy bytu takmer o tretinu vyššia ako priemerná cena štvorca domu.

Pozorované roztváranie nožníc medzi priemernými cenami bytov a domov môže mať viacero dôvodov. Tým určujúcim je výraznejší dopyt po bytoch ako po domoch. Záujemcovia o prvé bývanie sa nachádzajú predovšetkým medzi mladými rodinami, respektíve medzi mladými single jedincami a tieto skupiny v posledných rokoch uprednostňujú skôr bývanie v cenovo dostupnom menšom mestskom byte pred cenovo porovnateľným domom v bližšom okolí mesta. Navyše riešenie potreby bývania vo väčšom meste domom je pre mladú rodinu, pripadne pre bežného jednotlivca prakticky cenovo nedostupné. Dôležitým kritériom pri výbere nehnuteľností na bývanie je pre štandardného záujemcu dopravná dostupnosť zamestnania z miesta bydliska. V prospech výraznejšieho dopytu po bývaní mladších vekových skupín v meste oproti vidieku hovorí aj automaticky bohatšia infraštruktúra, dostupnosť základných služieb a celkovo lepšia obslužnosť potrieb domácností.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.