29.03.2024

Americké realitné zaujímavosti

Spojené štáty sú zemou zasľúbenou, napokon nejeden Slovák sníva o tom, že by sa do tejto krajiny presťahoval. Ako je to však s realitami v tomto štáte? Majú nejaké svoje špecifiká, ktoré je dobré vedieť? Nuž, treba povedať, že ich skutočne majú. Poďme sa na ne pozrieť.

Víza a realitné hry

Spojené štáty americké sú skutočne krajinou neobmedzených možností. Veď len máloktorý štát by vyrukoval s novinkou tohto charakteru: pokiaľ si niektorý cudzinec v USA zakúpi nehnuteľnosť minimálne za 500 tisíc amerických dolárov, má možnosť získať rezidenčné víza a ako taký by mal bezstarostný pobyt v tejto krajine viacmenej zaistený. Táto informácia sa na svetlo sveta dostala ešte v roku 2011 a malo za úlohu nielen rozhýbať stagnujúci realitný trh, ale aj do krajiny prilákať bohatších cudzincov, ktorí by zasa mohli pomôcť podobne „prispatej“ ekonomike.

Stále atraktívne

Hoci môžeme Spojené štáty obviniť z mnohých finančných neduhov, ktoré napokon postihli aj nás, nemožno im uprieť jedno a to fakt, že pre rok 2013 bola táto krajina vyhlásená za najžiadanejší región pre globálne investovanie do nehnuteľností. Vyplýva to z výsledkov konzultantskej spoločnosti Colliers International, ktorý uskutočnila na základe otázok a odpovedí približne 500 významných investorských spoločností. Tento prieskum teda svedčí o tom, že Spojené štáty americké sú aj napriek svojim ekonomickým a realitným problémom stále lákavým a atraktívnym miestom pre investovanie.

Florida a tí druhí

Z pohľadu záujmu investorov, najmä pokiaľ ide o rezidenčné nehnuteľnosti, je v Spojených štátoch amerických jednotkou slnečný štát Florida, ktorý je najväčšmi známy svojimi hotelmi, plážami a aligátormi. Odhliadnuc od týchto „lákavých“ artiklov, nehnuteľnosti na Floride sú naozaj lákavým sústom. Napokon, kto z nás by tu nechcel bývať? Pokiaľ ide napríklad o apartmány z kategórie luxusných, cena za ne predstavuje približne od 200 do 350 tisíc amerických dolárov, samozrejme v závislosti od počtu izieb, vybavenosti a samozrejme konkrétnej lokality. V prepočte na našu menu, Euro, by šlo o cenu od približne 155 tisíc do 270 tisíc Eur.

Vedia byť aj drahí

Sme viacmenej zvyknutí, že tie „naj“ veci, či už dobré alebo zlé, obvykle nachádzame v Spojených štátoch amerických. A hoci tie najdrahšie nehnuteľnosti na svete tu nenájdeme, poriadne drahé domy sú aj tu. Tak napríklad vo Fairfield Pond je najrozsiahlejší rezidenčný komplex v USA, ktorého hodnota je 125 miliónov Eur. Druhým najdrahším domov v Spojených štátoch je vila Hearst Mansion, kde boli natočené niektoré scény z filmu Krstný otec. Jej cena je v prepočte 121 miliónov Eur.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.