23.06.2024

Zo starého kina polyfunkcia

V starobylom a v súčasnej dobe krajskom meste Nitra sa nachádza isté schátralé kino, ktoré už dlhší čas neplní svoju funkciu. Tento objekt by však už onedlho mal patriť minulosti, nakoľko má istý investor v pláne namiesto neho vybudovať nový polyfunkčný objekt.

Zdroj: www.enviroportal.sk

Objekt s trojitou funkciou

V centre Nitry by sme dnes našli staršie kino Orbis, kde sa však už nejaký ten piatok žiaden film divákom nepremietol. Kino len stojí a čaká na svoju prestavbu. Tá by mohla prísť v podobe rekonštrukcie, ktorej konečným výsledkom by mal byť polyfunkčný komplex s rovnakým meno, aké nieslo aj niekdajšie kino, čiže Orbis. Nový súbor by pozostával z troch na seba nadväzujúcich objektov – prevádzky bytov, administratívy a občianskej vybavenosti. „Základnou myšlienkou je vytvoriť polyfunkčný objekt, ktorý ponúkne priestory občianskej vybavenosti na línií pešieho ťahu smerom do centra mesta na Štefánikovej triede a vytvorí dostatočné množstvo nadštandardných bytov, ktoré v meste nie sú zastúpené,“ uvádza investor, spoločnosť Inpek s.r.o. vo svojom zámere.

Ako sme spomínali, projekt počíta s výstavbou celkovo troch objektov. V prvom investor počíta s vybudovaním parkovacích miest v garážach, pričom dominantnou funkciou, na prvom až štvrtom nadzemnom podlaží, bude bývanie. Druhým objekt bude primárne slúžiť ako priestor pre skladové a technologické priestory a administratívu a v treťom objekte sa počíta najmä s občianskou vybavenosťou, ako sú napríklad banka, fitness centrum, kaviareň a reštaurácia a takisto s bytovými jednotkami, ktoré sa v tomto prípade budú nachádzať na treťom až piatom nadzemnom podlaží.

Ponúkne rôzne byty

Polyfunkčný súbor Orbis bude podľa informácií vyplývajúcich zo zámeru ponúkať byty viacerých veľkostí. Jedna tretina z celkového počtu 39 v objekte A bude patriť bytom dvojizbovým, pričom dve tretiny, čiže 26, sa bude vyznačovať tromi až piatimi izbami. V objekte B sa byty nachádzať nebudú, ale objekt C sa bude tiež vyznačovať istým počtom bytových jednotiek. V tomto prípade však pôjde výlučne o byty s dvomi izbami, ktorých sa tu bude nachádzať celkovo 12. Celkové náklady sú predbežne vyčíslené na 21 miliónov Eur.

Tento projekt však nie je obyvateľom Nitry neznámy. Svetlo sveta uzrel už v roku 2015. V tej dobe ale investor počítal s výstavbou väčšieho počtu bytov, ako v súčasnom projekte. Kino Orbis svoju prevádzku ukončilo ešte v roku 2007. Od roku 2008 ho má v prenájme práve spoločnosť Inpek.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.