22.07.2024

Za koľko si v Bratislave prenajmete kanceláriu?

Hlavné mesto Slovenska, ako sa zdá, nemá problém s množstvom kancelárskych priestorov na prenájom. Okrem starších priestorov neustala ani výstavba nových.? Aké sú však ich priemerné ceny za prenájom v jednotlivých častiach Bratislavy?

Celková plocha kancelárií

Ak sa pozrieme na číslo, ktoré nám v metroch štvorcových vyjadruje celkovú plochu všetkých voľných kancelárskych priestorov v našom hlavnom meste, vyjde nám pomerne vysoké a zaujímavé číslo: 1,446 milióna. Tak to vyplýva z údajov Bratislava Research Forum.

Pokiaľ sa pozrieme na ďalšie údaje, ktoré BRF zverejnilo, zistíme, že najväčší objem voľných kancelárskych plôch sa nachádza v Bratislave II. kde ide až o 40 percent z celkové počtu, potom nasleduje Bratislava I. s 36 percentami a na treťom mieste je Bratislava III. a jej 12 percent.

Priemerné ceny kancelárskych priestorov v Bratislave

Pre prenájom kancelárskych priestorov je okrem lokality rozhodujúca v prvom rade ich cena. Prirodzene, cena za meter štvorcový a lokalita, kde sa priestory nachádzajú, spolu neoddeliteľne súvisia, do úvahy sa však musí brať aj vek a stav objektu. V cene sú však započítané napríklad aj parkovacie možnosti a takisto celkový štandard.

Na základe týchto skutočností potom možno ani nie je príliš prekvapivé, keď napríklad ceny za mesiac prenájmu kancelárskych priestorov v Starom Meste za meter štvorcový sú v priemere nižšie, než ceny v Ružinove. V konkrétnych číslach sa priemerné ceny v Starom Meste pohybujú niečo pod desať eur za meter štvorcový za mesiac, kým v Ružinove je to okolo 10,25 eur. Ceny sú samozrejme bez DPH a bez bežných prevádzkových nákladov a nepremietli sme do nich ani ceny za energie.

Hoci by sa to teda na prvý pohľad mohlo javiť ako paradox, vzhľadom na skutočnosti ovplyvňujúce ceny prenájmov, ktoré sme uviedli vyššie, neponúkajú staršie budovy v Starom Meste taký štandard kancelárskych priestorov, ako moderné budovy v Ružinove. Prirodzene, reč bola o priemerných cenách a teda nie je výnimkou, že aj v lokalite Starého Mesta nájdeme kancelárske priestory za podstatne vyššie ceny nájmov. Ich výška záleží predovšetkým na ponúkanom štandarde.

Ako je na tom Petržalka?

Bratislavská časť Petržalka je nielen najľudnatejšou štvrťou v našom hlavnom meste, ale aj lokalitou s množstvom novších aj starších kancelárskych priestorov ponúkaných na prenájom. Pokiaľ ide o celkovú cenu za prenájom kancelárií v Bratislave, Petržalka sa javí ako najlepšia voľba. Samozrejme, treba počítať s tým, že ide o staršie priestory, ktoré svojím vybavením nemusia každému vyhovovať. Ich cena sa pohybuje okolo 6,5 eura za meter štvorcový za mesiac.

Ak by sme však mali uviesť celkovú priemernú „petržalskú“ cenu, tá sa pohybuje na podstatne vyššej úrovni – ide približne o 9,6 eur za meter štvorcový za mesiac. Na základe spomenutých skutočností teda môžeme skonštatovať, že v určení ceny za prenájom kancelárskych priestorov nehrá hlavnú úlohu ani tak lokalita, v ktorej sa nachádzajú, ale skôr štandardná vybavenosť.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.