22.07.2024

V Ružinove vyrastie nové administratívne centrum

Počet administratívnych priestorov v Bratislave by sa už o nejaký čas, približne o dva roky, mal obohatiť o ďalší komerčný projekt, ktorý by mal vyrásť v mestskej časti Ružinov. Reč je o plánovanej výstavbe projektu s názvom Omnia Business Center.

Cestou využitia brownfieldu

Vždy je potešiteľné, keď sa nové projekty realizujú na mieste bývalých a dnes už nepoužiteľných priestorov starých fabrík, výrobných hál alebo skladov. To by mal byť aj prípad plánovaného Omnia Business Center. Ten by totiž mal vyrásť na mieste bývalého Ústavu textilnej techniky na Tomášikovej ulici. Tak to vyplýva zo zámeru o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, ktorý príslušným orgánom predložil investor projektu, Omnia Invest, s.r.o. Ako sa v tomto zámere ďalej uvádza, „ Pred začatím výstavby budú všetky objekty a spevnené plochy asanované“. O aké objekty konkrétne ide? Na tomto pozemku sa v súčasnosti štvorposchodová budova s kanceláriami a takisto niekoľko objektov slúžiacich ako skladové či výrobné priestory. Keďže sú však v nevyhovujúcom stave, investor ich zbúra a na ich mieste postaví nové a moderné priestory.

Tvár Omnie

Podľa investičného zámeru je cieľom výstavby rozšíriť a doplniť areál spoločnosti Omnia o moderné kancelárske a parkovacie priestory so zachovaním charakteristického obrazu dotknutého priestoru mestskej časti Ružinov. Čo to ale znamená preložené do konkrétnych plánov? Na pozemku bývalého Ústavu textilnej techniky a v susedstve sídla spoločnosti Omnia, s.r.o. by mali vyrásť štyri šesťposchodové budovy s obdĺžnikovým pôdorysom. V nich by sa mali nachádzať práve spomínané kancelárske priestory, ktoré by mali rozšíriť počet kancelárií v našom hlavnom meste.

Ako vyplýva zo zámeru, objekty by mali byť postavené v pravidelných rozostupoch, čím v parteri vytvoria medzi sebou verejne prístupné zelené plochy. Ich rozloha sa by oproti súčasnému stavu mala rozšíriť až o 68 percent. „Z dôvodu zachovania tohto charakteristického obrazu verejne prístupných zelených vnútroblokov je v podzemí umiestnená prakticky celá statická doprava a technické zázemie objektu.“ To znamená, že parkovacie miesta by sa mali nachádzať v podzemných priestoroch a to dokonca až na troch podlažiach. Ich celkový počet by mal prevýšiť 650 miest. Pre ľudí pracujúcich v kanceláriách by zasa k dispozícií mala byť jedáleň a reštaurácia a na prízemí je priestor vyčlenený službám a obchodu. Administratívne priestory by sa mali nachádzať na druhom až šiestom podlaží objektov.

Dokončený za dva roky

Podľa investičného zámeru spoločnosti Omnia, s.r.o. by investor chcel s realizáciou projektu začať približne v marci budúceho roku. Jeho dokončenie je zatiaľ avizované na október 2014. Doba výstavby by tak mala trvať osemnásť mesiacov. Celkové náklady na výstavbu Omnia Business Center na Tomášikovej ulici by investora mali vyjsť na 45 miliónov eur.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.