23.06.2024

V Bratislave prevažujú „áčkové“ kancelárie

Kancelárske priestory v našom hlavnom meste, ich cena, lokalita či štandard, sú témou, ktorá je neustále v centre záujmu. Preto bude určite podnetné sa pozrieť na výsledky, analýzy a porovnania, ku ktorým dospeli členovia Bratislava Research forum.

Viac „A“ ako „B“

Ku koncu prvého štvrťroku 2013 presiahla celková ponuka kancelárskych priestorov v Bratislave 1,452 milióna metrov štvorcových. Je zaujímavé, že necelých 60 percent z tejto ponuky tvoria kancelárske priestory v štandarde A a vyše 40 percent kancelárske priestory v štandarde B. V našom hlavnom meste teda momentálne prevažujú kancelárie s vyšším štandardom, čo je však na druhú stranu logické v súvislosti s ich vyššími cenami. Pokiaľ ide o celkovú plochu kancelárskych priestorov štandardu A a B, v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom klesla o približne 60 000 metrov štvorcových.

Už žiadny veľký projekt?

Podľa vyjadrenia Bratislava Research forum sa v prvom kvartáli tohto roku zaznamenali novopostavené kancelárske priestory v celkovej výmere 3 580 metrov štvorcových, napríklad spoločnosť Immocap dokončila poslednú kancelársku časť multifunkčného projektu Centrál. Do konca tohto roka sa však neočakáva dokončenie väčších projektov. Do konca roka 2013 by sa celková ponuka kancelárskych priestorov mala zväčšiý o takmer 35 000 metrov štvorcových.

Klesol aj počet transakcií

Transakcie, ktoré boli uzatvorené počas prvého kvartálu tohto roku, dosahujú výmeru takmer 20 tisíc metrov štvorcových, čo v porovnaní s minulým kvartálom predstavuje pokles až o 25 percent a v porovnaní s rovnakým kvartálom minulého roka ide o 20 percentný pokles. Z toho objemu 45 percent všetkých transakcií predstavovali nové nájmy, pričom len 1 percento predstavuje podnájom.

„V tomto prvom kvartáli 2013 dominovali na trhu transakcie spoločností z odvetvia rôznych služieb nasledujúce spoločnosťami z odvetvia spotrebiteľských tovarov a výrobného odvetvia. Rovnako ako v predošlom kvartáli dominovali na trhu prenájmu kancelárskych priestorov aj na začiatku roku 2013 transakcie spoločností o veľkosti menej ako 500 metrov štvorcových, ktoré predstavovali 68 percent z celkového počtu transakcií. Spoločnosti o veľkosti 501 – 1 000 metrov štvorcových uzatvorili v tomto kvartáli takmer 16 percent zo všetkých transakcií a rovnako 16 percent predstavovali spoločnosti s rozlohou väčšou ako 1001 metrov štvorcových,“ uviedli vo svojom vyhlásení zástupcovia Bratislava Research forum.

Najobľúbenejšie je stále Staré Mesto

Z výsledkov analýzy členov Bratislava Research forum vyplýva, že práve táto mestská časť je spomedzi všetkých bratislavských okresov najžiadanejšou lokalitou. Svedčí o tom najmä percentuálne vyjadrenie miery neobsadenosti kancelárskych priestorov, ktoré je v prípade Starého Mesta iba 12,3 percenta. Celkovo sa však miera neobsadenosti v našom hlavnom meste zvýšila z pôvodných 12,5 percenta v predošlom kvartáli na 14,3 percenta ku koncu prvého kvartálu 2013. Ako sme už povedali, najnižšia miera neobsadenosti bola zaznamenaná v Bratislave I., ktorá je nasledovaná Bratislavou 5 a Bratislavou 3.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.