18.04.2021

Úskalia darovanej nehnuteľnosti

Témou darovania nehnuteľnosti sme sa už na stránkach nášho magazínu zaoberali. Prednedávnom nám však do redakcie prišla otázka od nášho čitateľa, ktorá sa týkala problematiky zdedenia práve v prípade darovanej nehnuteľnosti. Ako sa teda veci majú a aké úskalia tento proces obnáša, sa pozrieme práve teraz.

Darovanie býva problémom

„Dobrý deň, matka mi pred nejakým časom darovala svoj dom, kde spolu bývame aj s mojou rodinou. Chcem sa vás spýtať, ako je to v prípade, že matka umrie. Je ten dom už nadobro môj alebo jej smrťou a dedičským konaním celý dar zaniká? Rád by som vedel aj to, ako v tom celom bude figurovať môj brat, ktorému sa darovanie domu až tak nepáčilo. Ja sa však o matku dobre starám a takisto som investoval nemalú sumu na rekonštrukciu domu,“ napísal nám Martin Meszároš z Dunajskej Stredy. Pán Martin, darovanie nehnuteľnosti býva v rodinách často jablkom hnevu, nakoľko sa neraz jedna zo zúčastnených, alebo lepšie povedané nezúčastnených strán cíti ukrivdená. Preto sa ani svojmu bratovi v istom ohľade nemôžete diviť, keďže podľa neho ste dostali dom zadarmo, na druhú stranu aj on by však mal pochopiť, že matka vám dom darovala zrejme na základe vášho príkladného starania sa o ňu a tiež o danú nehnuteľnosť.

V dedičskom konaní

Otázka pána Martina smerovala najmä k tomu, či prípadnou smrťou matky darovanie zaniká a dom sa presunie do dedičského konania. Dar je však už raz dar a ako taký mu ho v bežnej praxi nikto nemôže vziať. Samozrejme, darovaná nehnuteľnosť nie je priamo zaradená do dedičského konania, iba ak v tom zmysle, že jej hodnota bude odpočítaná z dedičského podielu obdarovaného. V praxi to môže znamenať, že pokiaľ hodnota darovaného domu je napríklad 100 tisíc Eur a hodnota celého majetku vrátane tohto domu v dedičskom konaní 130 tisíc Eur, s veľkou pravdepodobnosťou pán Martin už nedostal ani jeden cent navyše a 30 tisíc Eur by pripadlo jeho bratovi.

Napadnutie daru

Stať sa však samozrejme môže aj to, že brat pána Martina po smrti matky darovaciu zmluvu ako takú napadne a bude sa snažiť o to, aby predmet darovania figuroval ako predmet dedičského konania. Na to, aby sa mu to podarilo, by však podľa zákona musel dokázať, že ich matka v čase, keď darovaciu zmluvu podpisovala, nebola duševne v poriadku, prípadne sa dá ešte napadnúť samotná darovacia zmluva, ak by nespĺňala všetky náležitosti, ktoré jej predpisuje zákon. Nezriedka sa stáva aj to, že dediči chcú na súde preukázať skutočnosť, že darovacia zmluva bola podpísaná pod nátlakom. Súdne konania sú však v takýchto prípadoch naozaj nepríjemné, nakoľko proti sebe stavajú členov jednej rodiny. Vždy je preto lepšie pokúsiť sa o dohodu, ktorá by v rodine zabezpečila pokoj a nie súdne ťahanice kvôli majetku.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.