23.09.2023

Trochu rast, trochu pokles: ceny realít v Európskej únií

Ceny nehnuteľností sú veľmi prísne sledovanou „komoditou“, nakoľko otázky bývania sú pre ľudí doslova životne nevyhnutné. Rovnako to platí pre Slovensko, ako aj pre celú Európsku úniu. A pokiaľ vás zaujíma, ako sa ceny nehnuteľností hýbu práve v tomto priestore, mali by ste čítať ďalej.

Pokles aj rast

Podľa prieskumu Eurostat, čo je oficiálna agentúra Európskej únie, ceny nehnuteľností na bývanie v Eurozóne v prvom štvťroku klesli o 0,3 percenta v porovnaní s rovnakým obdobím roku predošlého. Zaujímavé však pritom je, že celkovo v rámci Európskej únie ceny porástli o jedno percento. Najväčšie medziročné prepady sa pritom uskutočnili v krajiných bývalej Juhoslávie, Chorvátsku a Slovinsku, ku ktorým sa pridal ešte aj Cyprus. Najväčší nárast cien sme v prvom štvrťroku mohli zaznamenať v Estónsku, Litve a Veľkej Británií.

Pokiaľ porovnáme posledný štvrťok 2013 s prvým kvartálom 2014, aj v tomto prípade v krajinách používajúcich Euro klesli ceny rezidenčných nehnuteľností o 0,3 percenta, no v rámci Európskej únie vzrástli o 0,2 percenta. V krajinách tohto regiónu sa najväčší pokles cien udial v Chorvátsku, Luxemburgu a Slovinsku a naopak najväčší nárast sa uskutočnil v Estónsku, Švédsku a Veľkej Británií.

A čo Slovensko?

Pokiaľ však ide rovnaké obdobie z pohľadu Národnej banky Slovenska, podľa analytikov Úseku pre menu, štatistiku a výskum priemerné ceny nehnuteľností na bývanie sa po postupnom miernom znižovaní v priebehu celého roku 2013 v prvom štvrťroku 2014 zvýšili o 6 Eur za jeden meter štvorcový a to na hodnotu 1221 Eur za meter štvorcový. Znamená to medzištvrťročný rast o 0,5 percenta a na medziročnej báze pokles o 1,5 percenta. K aktuálnemu miernemu medzištvrťročnému zvýšeniu priemernej ceny nehnuteľností na bývanie došlo po jej vyše ročnom znižovaní. V porovnaní s vrcholom realitného boomu v druhom štvrťroku 2008 sa priemerná cena bývania znížila o 328 Eur za meter štvorcový, čo predstavuje pokles o 21,2 percenta.

Keď sa na problematiku pozrieme trochu konkrétnejšie, takmer vo všetkých slovenských krajoch došlo v prvom štvrťroku 2014 v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom k zvýšeniu priemernej ceny nehnuteľností na bývanie, okrem Trenčianskeho kraja. Najviac sa zvýšila priemerná cena domov a bytov v Žilinskom kraji a Trnavskom kraji. V Bratislavskom kraji vzrástla priemerná cena len o 3 Eurá za meter štvorcový a v Košickom kraji sa priemerná cena bývania v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom nezmenila. Priemerná cena bývania je dlhodobo najnižšia v Nitrianskom kraji, aktuálne 584 Eur za meter štvorcový, čo predstavuje zhruba polovicu priemernej ceny bývania na Slovensku.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.