23.06.2024

Trh s nehnuteľnosťami na bývanie ožíva

Ceny slovenských nehnuteľností určených na bývanie sa opäť zvýšili. Svedčí o tom analýza, ktorú vypracovali analytici Menového úseku Národnej banky Slovenska. Podľa nich to dokazuje aj to, že tento trh na Slovensku ožíva a že pritom nejde o krátkodobý jav.

Celkom slušné zvýšenie

Priemerná cena nehnuteľností na bývanie sa na Slovensku v treťom štvrťroku 2015 zvýšila o osem Eur za jeden meter štvorcový na hodnotu 1229 Eur za meter štvorcový. Znamená to medzištvrťročný rast o 0,7 percenta a navyše tiež medziročný rast o 1,2 percenta. Prispel k tomu hlavne rast priemerných cien bytov, pričom priemerná cena domov takmer stagnovala. Priemerná cena bývania dosahovala v posledných štvrťrokoch vyššie hodnoty ako je jej aktuálny dlhodobý priemer – 1218 Eur za meter štvorcový – a za posledný rok mierne zrýchľoval aj medziročný rast priemernej ceny bývania. To možno podľa analýzy považovať za určité signály už trvalejšieho oživovania trhu s bývaním na Slovensku.

Cenový „boom“ stále v nedohľadne

Aktuálna priemerná cena bývania je na Slovensku stále zhruba o sedemnásť percent nižšia v porovnaní s jej vrcholom v druhom štvrťroku 2008. Slovensko sa v tomto smere podľa údajov Eurostatu radí do skupiny európskych krajín s väčším poklesom priemernej ceny nehnuteľností na bývanie oproti rokom z druhej polovice predchádzajúcej dekády. V súčasnosti sú najviac prepadnuté ceny bývania oproti ich maximu v čase realitného boomu v Írsku a najmenej vo Fínsku. Priemerné ceny bývania v Nemecku, Rakúsku, Veľkej Británii, Luxembursku, Švédsku a Nórsku dosahujú podľa údajov Eurostatu ich najvyššie úrovne za posledné roky práve v súčasnosti. Uvedené fakty potvrdzujú značné odlišnosti vo vývoji trhu s bývaním a priemerných cien bývania v jednotlivých európskych krajinách v posledných rokoch.

Zdravý alebo nie?

Na hodnotenie aktuálneho stavu trhu s bývaním na Slovensku a očakávaní v najbližšom období možno ako oporu použiť aj index realitného zdravia, ktorý je zostavovaný mesačne na základe subjektívnych názorov zástupcov relevantných realitných kancelárií. V priebehu tretieho štvrťroka 2015 sa dostali názory realitných profesionálov na aktuálny stav do relatívnej rovnováhy s očakávaniami vo vývoji trhu s bývaním v najbližších mesiacoch. Spolu s pozitívnejším hodnotením situácie v obchodovaní s realitami a s triezvejšími očakávaniami v tomto období v porovnaní so situáciou pred rokom, možno to tiež považovať za určitý signál od zainteresovaných odborníkov o celkovej stabilizácii a postupnom zlepšovaní situácie na slovenskom trhu s bývaním.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.