23.09.2023

Trh hlási oživenie aj v tomto roku

Národná banka Slovenska prednedávnom vydala štúdiu, podľa ktorej sa aj na začiatku tohto roku prejavilo oživenie realitného trhu s nehnuteľnosťami určenými na bývanie v našej krajine. Znamená to teda, že sa situácia obracia k lepšiemu?

Rok 2014 na dobrej ceste

Podľa analytikov Úseku pre menu, štatistiku a výskum priemerné ceny nehnuteľností na bývanie sa po postupnom miernom znižovaní v priebehu celého roku 2013 v prvom štvrťroku 2014 zvýšili o 6 Eur za jeden meter štvorcový na hodnotu 1221 Eur za meter štvorcový. Znamená to medzištvrťročný rast o 0,5 percenta a na medziročnej báze pokles o 1,5 percenta. K aktuálnemu miernemu medzištvrťročnému zvýšeniu priemernej ceny nehnuteľností na bývanie došlo po jej vyše ročnom znižovaní. V porovnaní s vrcholom realitného boomu v druhom štvrťroku 2008 sa priemerná cena bývania znížila o 328 Eur za meter štvorcový, čo predstavuje pokles o 21,2 percenta.

Zdraželi takmer všetky typy bytov

Priemerná cena bývania je podľa analytikov prioritne ovplyvňovaná priemernými cenami bytov vzhľadom na výraznejší podiel obchodovania s nimi na trhu s bývaním. Aktuálne medzištvrťročné zvýšenie priemernej ceny bývania je výsledkom rastúcej priemernej ceny domov o jedno percento a rastúcej priemernej ceny bytov o pol percenta. V rámci bytov došlo k zvýšeniu cien takmer všetkých typov bytov okrem päťizbových. Najvýraznejšie sa zvýšili priemerné ceny štvorizbových bytov a najmenej vzrástli priemerné ceny jednoizbových bytov. V rámci rodinných domov sa zvýšila tak priemerná cena rodinných domov, ako aj priemerná cena priestranných rodinných víl.

K rastúcej priemernej cene jednoizbových až štvorizbových bytov prispelo v prvom štvrťroku 2014 pravdepodobne aj znižovanie počtu ich ponúk na predaj. Ceny rodinných domov sa zvyšovali aj napriek mierne zvýšenému počtu ich ponúk v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom. Tento vývoj mierne privrel nožnice medzi priemernými cenami bytov a priemernými cenami domov. Priemerná cena bytov je však stále o viac ako 16 percent vyššia ako priemerná cena domov.

Kraje hlásia zvýšenie cien

Takmer vo všetkých slovenských krajoch došlo v prvom štvrťroku 2014 v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom k zvýšeniu priemernej ceny nehnuteľností na bývanie, okrem Trenčianskeho kraja. Najviac sa zvýšila priemerná cena domov a bytov v Žilinskom kraji a Trnavskom kraji. V Bratislavskom kraji vzrástla priemerná cena len o 3 Eurá za meter štvorcový a v Košickom kraji sa priemerná cena bývania v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom nezmenila. Priemerná cena bývania je dlhodobo najnižšia v Nitrianskom kraji, aktuálne 584 Eur za meter štvorcový, čo predstavuje zhruba polovicu priemernej ceny bývania na Slovensku.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.