30.03.2020

Stavebníctvo upadá, priemysel napreduje, mzdy rastú? Alebo…?

Hoci by sa mohlo zdať, že stavebný segment už tak trochu „vybŕdol“ z hospodárskej krízy a nových komerčných či rezidenčných projektov sa stavia stále vo väčšom a väčšom objeme, nie je to celkom pravda. Z údajov, ktoré zverejnil Štatistický úrad Slovenskej republiky, totiž vyplýva, že stavebná produkcia je stále v poklese. V porovnaní s ňou je však slovenská priemyselná produkcia na vzostupe.

Neustále klesanie?

Podľa výsledkov štatistických údajov stavebné produkcia na Slovensku opäť zaznamenala ďalší pokles. Keď si napríklad porovnáme október 2013 s októbrom 2012, zistíme, že stavebná produkcia medziročne klesla o päť percent na 461,6 miliónov Eur. Je to dokonca pokles aj oproti predchádzajúcemu mesiacu, čiže aj po zohľadnení sezónnych vplyvov bola o 2,4 percenta nižšia ako v septembri 2013. Medziročne klesla aj produkcia realizovaná stavebnými firmami v tuzemsku: v porovnaní s októbrom 2012 klesla v októbri 2013 o 5,1 percent a to na 439 miliónov Eur. Podľa Štatistického úradu SR vývoj tuzemskej produkcie ovplyvnil pokles stavebných prác na novej výstavbe vrátane modernizácií a rekonštrukcií o 9,1 percenta.

Opráv veľa, nových stavieb menej

Pokles v slovenskom stavebníctve je však prítomný v celom roku 2013. Od začiatku roka totiž dosiahla stavebná produkcia objem 3 669,2 milióna Eur, čím sa medziročne znížila o 7,7 percenta. Produkcia vytvorená v tuzemsku takisto klesla a to o 7,9 percenta na 3 468,2 miliónov Eur. Zaujímavou informáciou ale je, že pokiaľ objem prác na novej výstavbe vrátane modernizácií a rekonštrukcií sa znížil o 13,3 percenta, stavebné práce na opravách a údržbe boli medziročne vyššie o 9,9 percenta. Zdá sa teda, že nová výstavba alebo modernizácia starších objektov sa neteší takej veľkej „popularite“, ako investície do nevyhnutných opráv.

Priemysel napreduje, mzdy rastú

Máme tu však aj ďalší paradox: kým stavebná produkcia neustále klesá, celková priemyselná produkcia zasa neustále rastie. Ako totiž vyplýva z údajov Štatistického úradu SR, index priemyselnej produkcie v októbri 2013 v porovnaní s októbrom 2012 vzrástol o 6,8 percent v dôsledku rastu v priemyselnej výrobe o deväť percent. V priemere za desať mesiacov tohto roka vzrástol index priemyselnej produkcie medziročne o 3,8 percenta, z toho v priemyselnej výrobe o 4,8 percenta.

Spolu s priemyselnou produkciou podľa štatistických údajov medziročne porástli aj priemerné mzdy, hoci by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že tento ukazovateľ skôr stagnuje, ako rastie. Napríklad priemerná mesačná nominálna mzda v stavebníctve vzrástla v októbri tohto roku medziročne o 2,1 percenta na 631 Eur. Na druhú stranu, pokiaľ ide o reálnu mzdu, tá v stavebníctve medziročne klesla o 0,6 percenta.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.