23.01.2021

Slovenské kraje: kde sa býva najlacnejšie?

Koniec roka 2013 je už pomaly tu a tak sa nám otvára priestor na malé bilancovanie, čo sa v tomto roku udialo na slovenskom realitnom trhu. V tomto prípade nás bude zaujímať, s akými cenami nehnuteľností určených na bývanie sme sa v jednotlivých krajoch stretli a ktorý slovenský región sa môže pochváliť tými „naj“ cenami, či už v pozitívnom alebo negatívnom zmysle.

Ktorý kraj je ten naj?

Je zrejmé, že pre nikoho nebude žiadnym veľkým prekvapením, keď napíšeme, že aj v treťom štvrťroku 2013 navyššie ceny nehnuteľností na bývanie spomedzi krajov už tradične nájdeme v Bratislavskom kraji. Nedá sa nič robiť, Bratislava a jej okolie je stále jednotkou v najvyšších cenách prakticky čohokoľvek a realitný segment nie je výnimkou. Podľa údajov, ktoré na svoje stránke zverejnila Národná banka Slovenska, priemerná cena za jeden meter štvorcový sa v tomto regióne v treťom kvartáli 2013 pohybovala na úrovni 1654 Eur. Oproti slovenskému priemeru 1220 Eur je to o 434 Eur viac. Iný pohľad: najlacnejšie sa rezidenčná nehnuteľnosť dá kúpiť v Nitrianskom kraji a to za 586 Eur za meter štvorcový.

Ak by niekto čakal, že najnižšie ceny budú prítomné v Prešovskom kraji, je veru na omyle. Tento región totiž vládne štvrtými najvyššími cenami: jeden meter štvorcový tu v treťom kvartáli stál 785 Eur. Nízke ceny si ešte drží Trenčiansky kraj a to 642 Eur za meter štvorcový, no Žilinský a Banskobystrický kraj sú už o niečo drahšie: Žilina 773 a Banská Bystrica 739 Eur. Druhým najdrahším krajom bol v treťom štvrťroku Košický kraj s 918 Eurami za meter štvorcový a tretím Nitriansky kraj, kde išlo o sumu 818 Eur. V každom prípade však okrem Bratislavského kraja ani jeden región nedosahoval priemernú slovenskú sumu a tú bratislavskú už vôbec nie.

Ceny v poklese

Pozitívnou správou, teda aspoň pre kupujúcich, je fakt, že rok 2013 sa na Slovensku niesol v duchu klesajúcich cien. Kým v prvom štrvťroku stál jeden meter štvorcový 1240 Eur, v treťom kvartáli bol už o 20 Eur lacnejší. Najvýraznejší pokles spomedzi krajov zaznamenal Košický kraj, kde meter štvorcový v spomínanom období klesol o 37 Eur. Naopak najnižší, takmer žiadny pokles, nastal v Nitrianskom kraji, kde sa cena znížila iba o dve Eurá. Pokiaľ ide o Bratislavský kraj, tu realitný trh zaznamenal zníženie cien pri porovnaní prvého štvrťroku s tretím o 16 Eur. Nie všetky regióny sa teda správajú rovnako, no v duchu slovenského priemeru môžeme skonštatovať, že ceny nehnuteľností určených na bývanie v roku 2013 klesali, hoci tento pokles nebol príliš výrazný. Na podrobné a presné zhodnotenie celého roku si však ešte musíme chvíľu počkať.

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.