24.09.2023

Slnečný dvor pri Piešťanoch: nová obytná zóna s ruskými investormi

Kde bolo ešte včera pole, tam sa dnes už nachádza nová obytná zóna, mohli by sme s trochou nadnesenia povedať o situácií na Slovensku. Minimálne to môže platiť o novom projekte, ktorý by sa mal realizovať neďaleko Piešťan v obci Drahovce. Ruskí investori by tu totiž chceli vybudovať obytnú zónu s rodinnými domami, ktorá by do tejto lokality mala prilákať približne dvesto nových obyvateľov.

Zdroj: www.enviroportal.sk

Slnečný dvor pri Jozefove

Pri hlavnej ceste prakticky medzi Piešťanmi a obcou Drahovce sa v súčasnosti tak trochu opustene nachádza oplotená lokalita s názvom Jozefov, ktorej súčasťou sú tri rodinné domy. Ich opustenosť by však už v horizonte najbližších rokov mohla byť minulosťou, nakoľko by v nadväznosti na Jozefov mala vyrásť nová obytná zóna. Jej názov je naozaj optimistický – Slnečný dvor. Investorom je spoločnosť Eurocommerce Plus, s.r.o. so sídlom v Bratislave, ktorej majiteľmi sú ruskí občania.

Pre upresnenie, nejde o samotnú výstavbu rodinných domov, tie si postavia až budúci majitelia, jedná sa o výstavbu verejných komunikácií, verejných priestranstiev, inžinierskych sietí a verejného technického vybavenia v obytnej zóne k pozemkom. Stavať sa bude na pomerne rozľahlom území s rozlohou asi 4,5 hektára. Jednotlivé rodinné domy by mali hospodáriť s pozemkami od 459 do 1177 metrov štvorcových, hoci, ako uvádza investor, plocha pozemku bude v skutočnosti závisieť na dohode medzi vlastníkom pozemkov a staviteľom nového rodinného domu.

Investor počíta takmer s dvesto obyvateľmi

Slnečný dvor by do Drahoviec mal priniesť 44 nových rodinných domov. Podľa zásad pre ich výstavbu musia byť všetky jednopodlažné, respektíve môžu mať aj podlažia dve, no v tomto prípade by museli zostať bez podkrovia. Vďaka tejto výstavbe by sa Drahovce mali rozrásť o približne 176 nových obyvateľov. Celý projekt by mal investora predbežne vyjsť na 1,5 milióna Eur. Bolo vlastne len otázkou času, kedy nejaký developer príde s konkrétnym návrhom na realizáciu obytnej zóny v tejto lokalite. Ten je totiž plne v súlade s územným plánom obce Drahovce, v ktorom je dané územie určené na výstavbu bytovej zástavby s primárnou funkciou bývanie v rodinných domoch.

Menším problémom by mohla byť občianska vybavenosť, ktorá nie je v projekte riešená samostatným objektom. Obed Drahovce je však v tomto smere pomerne dobre vybavená, nakoľko sa v nej nachádzajú nielen základné obchody, ale aj pošta, zdravotné stredisko a takisto základná škola a škola materská. Na druhú stranu, ani Piešťany nie sú ďaleko a tie ponúkajú skutočne slušný sortiment nákupov, služieb aj zábavy. Problémom ale môžu byť aj parkovacie miesta, ktorých počet investor stanovil na 44, čiže na jeden rodinný dom prislúcha jedno miesto. Nie je však žiadnou výnimkou, že súčasné rodiny a to najmä tie, ktoré bývajú v satelitných obytných zónach, majú aj dve či tri autá. Zaujímavá bude aj konkrétna realizácia prístupovej cestnej komunikácie, nakoľko samotná hlavná cesta, na ktorú bude vyvedený odbočovací pruh z obytnej zóny, je najmä v ranných a večerných hodinách do veľkej miery vyťažená.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.