23.09.2023

Rastú už aj ceny domov

Slovenský trh s bývaním nabral v druhom štvrťroku 2016 dynamiku, čo sa prejavilo na zrýchlení medziročného rastu priemernej ceny bývania. Výrazne k tomu prispela zmena trendu poklesu priemernej ceny domov na jej rast. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnili analytici Menového úseku Národnej banky Slovenska.

Dostupnosť bývania sa mierne zhoršila

Priemerná cena bytov pokračovala v raste, čo začalo mať vplyv na zhoršovanie ich dostupnosti. V dôsledku pretrvávajúcich zvýšených úverových aktivít sa vytvárajú predpoklady na pokračovanie rastu priemernej ceny bývania aj v najbližšom období. Priemerná cena nehnuteľností na bývanie na Slovensku v druhom štvrťroku 2016 vzrástla na hodnotu 1279 Eur zza meter štvorcový. Znamená to medzištvrťročný rast o 3,4 percenta a medziročný rast o 4,8 percent. K doteraz dynamicky rastúcim cenám bytov sa pridal aj rast cien domov. Je to v súlade s očakávaniami realitných maklérov, ktorí sa zhodujú v tom, že súčasné aktivity na slovenskom trhu s bývaním sú najlepšie za posledné tri roky.

Zdraželi aj domy

Aktuálna priemerná cena bývania sa dostala o takmer 5 percent nad hodnotu jej dlhodobého priemeru. Stále je však o vyše 17 percent nižšia v porovnaní s maximálnou priemernou cenou bývania z polovice roku 2008. Vývoj priemernej ceny bytov je z retrospektívneho pohľadu omnoho volatilnejší ako vývoj priemernej ceny domov.

Priemerná cena metra štvorcového bytov pokračovala v dynamickom raste z predchádzajúcich období a v druhom štvrťroku 2016 sa zvýšila o 38 Eur za meter štvorcový. Znamenalo to medzištvrťročný rast o 2,7 percenta a na medziročnej báze rast o 8,2 percenta. Priemerná cena všetkých typov bytov na medziročnej báze výrazne rástla. Najvýraznejšie rástla priemerná cena jednoizbových bytov. Aj najpomalší medziročný rast priemernej ceny trojizbových a štvorizbových bytov dosiahol takmer 8 percent.

V druhom štvrťroku 2016 vzrástla aj priemerná cena domov. V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom to predstavovalo rast o 3,4 percenta a medziročne o 2,2 percenta. Cena štandardných rodinných domov medziročne vzrástla o 2,6 percenta, ale priemerná cena menej obchodovaných rodinných víl medziročne opäť poklesla o 5,2 percenta.

Najväčší rast v Žilinskom kraji

Z regionálneho pohľadu bol vývoj priemernej ceny bývania tradične diferencovaný. Najviac sa zvýšila priemerná cena bývania v Žilinskom kraji a najviac sa znížila priemerná cena bývania v Prešovskom kraji. Ohlásenie investície Jaguar Land Rower sa prejavilo na rastúcich cenách nehnuteľností na bývanie v Nitrianskom kraji. Aktuálne v Nitrianskom kraji vzrástla priemerná cena bývania o 5,4 percenta. Úrovňou priemernej ceny bývania jednoznačne dominuje Bratislavský kraj s priemernou cenou 1785 Eur za meter štvorcový, v ktorom je realizovaná rozhodujúca časť transakcií na slovenskom trhu s bývaním.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.