23.05.2024

Potenciál pre priemyselné reality na Slovensku a v Čechách

Bratislava 11. septembra (TASR) – Podľa poradenskej spoločnosti v oblasti realít Cushman & Wakefield existuje v strednej Európe priestor pre výstavbu prenajímateľných industriálnych priestorov. Podiel neobsadených plôch na Slovensku a v Českej republike sa totiž pohybuje pod úrovňou 10 %, ktorá je typická pre iné európske krajiny a spoločnosť ju považuje za “zdravú” mieru neobsadenosti.

“Nová výstavba sa zatiaľ výrazne nerozbieha. Jedným z dôvodov je nedostatok domácich investorov schopných kupovať hotové haly,” informoval vedúci stredoeurópskeho priemyselného tímu spoločnosti Ferdinand Hlobil. Developeri podľa neho chcú a potrebujú postavené parky predávať, aby mohli peniaze z predaje investovať späť do ďalšej výstavby.

V regióne strednej Európy, ktorý zahŕňa Českú republiku, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko a Slovensko sa v prvej polovici tohto roka postavilo 370.000 m2 nových priemyselných hál. Je to najviac za posledné tri roky, pričom minulý rok v rovnakom období postavilo 200.000 m2. V porovnaní s rokmi 2008 a 2009, kedy doznieval boom novej výstavby, ide však o milión m2 menej. V prvom polroku 2009 sa totiž postavilo takmer 1,3 milióna m2. Aktuálne v regióne existuje celkovo zhruba 15 miliónov m2 moderných priemyselných hál na prenájom.

“Prenájmy sa v prvom polroku mierne znížili na 1,2 miliónov m2, z minuloročných 1,5 miliónov. Dopyt po priestoroch tiahne predovšetkým výroba napojená na nemeckú ekonomiku,” skonštatoval Hlobil. Najväčšie prenájmy sa uskutočnili v Poľsku, prípadne v Českej republike. Podľa Hlobila je trh priemyselných nehnuteľnosti v strednej Európe aj napriek pretrvávajúcej globálnej kríze v relatívne dobrej kondícií. Developeri a investori svojou kontinuálnou expanziou naznačujú, že táto časť trhu nehnuteľností je stále zisková.

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.