24.09.2023

Po čom idú byty v Trnave?

Už sme navštívili Bratislavu, Košice a boli sme sa pozrieť aj v Banskej Bystrici. Pátranie po cenách bytov v našich najväčších mestách tým však nekončí. Dnes sa totiž chystáme navštíviť slovenský „Malý Rím“.

Zdroj: www.vitajtevtrnave.sk

Študentské a „zamestnané“ a drahé mesto

Trnavu hádam ani netreba nejako zvlášť predstavovať a teda len tak v skratke: ide o siedme najväčšie mesto na Slovensku a po Bratislave druhé najvýznamnejšie mesto západného regiónu. Vyznačuje sa nielen krásnym historickým centrom s veľkým množstvom kostolov, ale aj vysokým počtom vysokoškolských študentov, ktorých sa v tomto meste nachádza približne 18 tisíc. Okrem prezývky „Malý Rím“ a „študentské mesto“ by sme však pre Trnavu našli aj ďalšie prívlastky, tentokrát už užšie súvisiace s našou témou.

Pokiaľ ide o rezidenčný trh, toto mesto totiž okupuje jednu z najvyšších priečok v cenách bytov. Trnavský región ponúka aj jednu z najnižších mier nezamestnanosti na Slovensku. Nachádza sa tu totiž veľké množstvo strojárskych firiem a samozrejme, jedným z najväčších zamestnávateľov je spoločnosť PSA Peugeot Citroen Slovakia, nehovoriac o skutočne pestrom portfóliu služieb, v ktorých je mnoho obyvateľov Trnavy a trnavského regiónu zamestnaných. No a kde je vysoká zamestnanosť, tam sú aj vysoké ceny bytov.

A čo ceny?

Nás ale zaujímajú ceny trnavských bytov. Napokon, mnoho ľudí má záujem o bývanie práve v tomto meste a tak sa teda poďme na ne pozrieť. Pokiaľ ide byty jednoizbové, tie by ste si v Trnave mohli zadovážiť približne za 53 tisíc Eur. To je zatiaľ celkom rozumnú cena, čo poviete? Poďme sa ale pozrieť, koľko by nás v Trnave v priemere vyšli byty s dvomi izbami. Ich cena je vzhľadom na podstatne vyšší dopyt ako pri jednoizbových bytoch aj podstatne vyššia a to takmer 80 tisíc Eur. Najväčší záujem je, ako to už tradične býva aj v prípade iných miest, o byty trojizbové a práve preto aj ich cena bude zrejme pomerne vysoká. Alebo nie? Odpoveď je, samozrejme, áno, ceny trojizbových bytov sú v Trnave naozaj vysoké a to približne 98 tisíc Eur.

Pozrime sa ešte na posledné dve kategórie bytov a to na tie so štyrmi a piatimi izbami. Po štvorizbových bytoch nie je až taký veľký dopyt, ako tomu bolo o pár riadkov vyššie, no predsa len sú na rezidenčnom trhu prítomné. Ak vás zaujíma ich cena, pretože možno práve teraz premýšľate nad kúpou takéhoto bytu v Trnave, prezradíme vám ju: ide zhruba o 107 tisíc Eur. A nakoniec nám zostali „päťizbáky“, ktorými našu púť po trnavských bytoch ukončíme – ich priemerná cena je asi 115 tisíc Eur.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.