24.09.2023

Po čom idú byty v Trenčíne?

Mesto módy, sídlo Matúša Čáka Trenčianskeho, legendárna skala s vytesaným rímskym nápisom… To všetky a ešte oveľa viac predstavuje Trenčín, jedno z najstarších a bezpochyby aj najkrajších slovenských miest. Po čom tu však idú byty?

Zdroj: www.trencin.sk

Zamestnanosť nič moc, ale čo byty?

Za starých dobrých predkrízových čias, čiže ešte v roku 2008, sa miera nezamestnanosti v Trenčianskom okrese pohybovala na úrovni 2,11 percenta, čo bolo priam neuveriteľné. Vo februári toho roku sa tento významný ukazovateľ nachádzal na 9,64 percenta, čo už tak skvelé nie je. Nuž, čo sa dá robiť, stav spred hospodárskej krízy zrejme len tak ľahko nedosiahneme. Tak trochu opačne je to ale vo svete realít. Kým ešte v roku 2008 bola ich cena až nezmyselne vysoká, dnes, aj vzhľadom na slabšiu výkonnosť ekonomiky a menšiu aktivitu na trhu, je kúpa bytu či domu o niečo jednoduchšia a rezidenčné reality sú trochu viac dostupné. A hoci sa stále viac a viac ozývajú hlasy, že napríklad také ceny bytov pôjdu prudko hore, pre túto chvíľu nás bude zaujímať, ako je to s ich cenami práve teraz.

Ceny celkom fajn

Možno sa v súčasnosti nedá v trenčianskom regióne hovoriť práve o plnej zamestnanosti a obrovskej ponuke pracovných miest, pokiaľ však ide o ceny bytov v samotnom Trenčíne, nie je to až také zlé. Tak napríklad ceny jednoizbových bytov sa v tomto krajskom meste pohybujú niekde na úrovmi 37,5 tisíc Eur, čo naozaj nie je mnoho. Ak si to napríklad porovnáme s podobne veľkou Trnavou, kde cena jednoizbových bytov vychádza až na približne 53 tisíc Eur, musíme skonštatovať, že Trenčín zrejme naozaj nie je ktovieako drahé mesto. Pokiaľ ide o ceny takzvaných dvojizbákov, tie by sme si tu vedeli zadovážiť už za takých 52 tisíc Eur, čiže približne za cenu jednoizbového bytu v Trnave.

Poďme sa ale pozrieť na ceny trojizbových bytov, po ktorých je už tradične najväčší dopyt a to samozrejme platí aj pre Trenčín. Ich cena je stále do veľkej miery priaznivá, hoci Trenčín je na slovenské pomery veľkým a dôležitým mestom. Pohybuje sa na úrovni 66 tisíc Eur. Zaujímavosťou v tomto kontexte je ale značne vysoká cena štvorizbových bytov. Tá totiž dosahuje až 114 tisíc Eur, čo predstavuje veľký odskok od cien bytov s menším počtom miestností. Pre zaujímavosť sa ešte pozrime na ceny troj- a štvorizbových bytov v Trnave: v prípade „trojizbákov“ ide o 98 tisíc Eur, čo je stále veľký rozdiel, no v prípade štvorizbových bytov ide o veľmi podobnú cenu a to 107 tisíc Eur.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.