24.09.2023

Po čom idú byty v Nitre?

V predchádzajúcich týždňoch sme s našim realitným magazínom v rámci cenových potuliek po Slovensku navštívili sedem krajských miest. Nakoniec nám zostáva pozrieť sa už len do jedného. Týmto mestom je prirodzene Nitra.

V Pribinovom meste

Nitru naozaj nie je potrebné nejako predstavovať. Každému Slovákovi je jasné, že ide o najstaršie mesto v našej krajine, pričom jej počiatky siahajú priam do mýtických čias, kedy tu panoval knieža Pribina a po ňom Svätopluk. Minulosť je však minulosť a nás bude skôr zaujímať, ako si toto mesto stojí v súčasnosti. Dnes je Nitra piatym najväčším mestom Slovenska, pričom na rozlohe asi sto kilometrov štvorcových žije približne osemdesiattisíc obyvateľov. Je sídlom samosprávneho kraja a metropolou regionálneho významu s dôrazom na poľnohospodárstvo a služby. Najväčším sídliskom je mestská časť s neobvyklým názvom Klokočina, kde v súčasnej dobe žije takmer 26 tisíc obyvateľov. Pokiaľ ide o nezamestnanosť, ku koncu roku 2014 v nitrianskom okrese panovala na úrovni 8,56 percent, čo na momentálne slovenské pomery nie je žiadna katastrofa, aj keď samozrejme to nie je hodnota, z ktorej by sme sa mohli ktovieako tešiť. Pre túto chvíľu nás však v súvislosti s Nitrou budú viac zaujímať ceny bytov.

Od tých malých k veľkým

Pokiaľ by ste sa chceli presťahovať do Nitry, je dôležité, aby ste vedeli, za akú cenu si v tomto meste môžete zadovážiť nejaký ten byt. No a ak máte záujem práve o byt jednoizbový, ten sa v Pribinovom meste môže stať vaším v priemere za 46 tisíc Eur, čo nie je práve najhoršia cena. Logicky budú nasledovať dvojizbové byty. Ich cena bude samozrejme o niečo vyššia vzhľadom na veľkosť a v neposlednom rade aj väčší dopyt. Priemerná cena nitrianskych „dvojizbákov“ sa teda pohybuje na úrovni 61,6 tisíc Eur, čo takisto nie je pre potenciálnych záujemcov o kúpu bytu nič nepredstaviteľné.

Poďme sa ale pozrieť na byty disponujúce tromi izbami. Tie sú už tradične najpopulárnejšie a výnimkou nie je ani Nitra. Stačí sa len pozrieť na ponuku týchto bytov a zistíme, že realitný trh s bytmi sa hýbe najmä vďaka nim. Lenže čo ich cena? Stále pomerne priaznivá a to v priemere 70,4 tisíc Eur. Cena je teda naozaj viac ako dobrá, ale pri týchto číslach je potrebné brať do úvahy to, že ide o priemerné čísla v pravom zmysle slova, nakoľko sme pracovali s Nitrou ako takou a nie s jej mestskými časťami. To nám ale nezabráni pozrieť sa ešte na štvorizbové byty. Ich priemerná cena je aj v tomto prípade rozumná – 90,5 tisíc Eura.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.