23.06.2024

Po čom idú byty v Banskej Bystrici?

Po Bratislave a Košiciach sa dnes pozrieme na to, za koľko by ste si potenciálne mohli zadovážiť byt v srdci Stredného Slovenska a Slovenského národného povstania. Áno, tušíte správne, reč bude o Banskej Bystrici.

Mesto histórie, baní a zaujímavých projektov

Banská Bystrica má toho za sebou naozaj veľa. Niekdajšie slobodné kráľovské mesto patrilo k „top lokalitám“ vo vtedajšom Uhorsku a to najmä vďaka ťažbe medi, železa a striebra. V dvadsiatom storočí sa zasa preslávilo v druhej svetovej vojne, kedy sa stalo srdcom Slovenského národného povstania. A dnes? Nuž, dnes je dôležitým centrom stredoslovenského regiónu, sídlom samosprávneho kraja a šiestym najväčším mestom na Slovensku. Okrem toho tu však nájdeme aj viaceré zaujímavé rezidenčné projekty, ktoré toto mesto robia modernejším a bývaniu prístupnejším. Ide napríklad o projekt Pršianska Terasa, polyfunkčný bytový dom Milestones na Fončorde, bývalé internáty zmenené na byty Tri kocky alebo Suchý vrch či Belveder.

Po bystrických bytoch

Poďme sa teraz pozrieť na to, za koľko si v Banske Bystrici môžeme kúpiť byty všetkých kategórií. Napokon, trh s bytmi je tu naozaj veľký, ide napokon o takmer osemdesiattisícové mesto. Takže byty jednoizbové. Ich priemerná cena je na takéto veľké mesto skutočne nízka a to len 43 tisíc Eur. Treba však pri týchto prieskumoch dbať aj na to, že Banská Bystrica nemá toľko pracovných príležitostí ako napríklad približne rovnako veľká Trnava, o hlavnom meste ani nehovoriac, čo je jeden z podstatných faktorov pri trhových cenách rezidenčných nehnuteľností.

Poďme sa teda pozrieť na dvojizbové byty. Tých je na banskobystrickom realitnom trhu viac ako dosť, pričom ich najväčšia ponuka sa týka najmä najväčšieho sídliska Fončorda, na ktorom žije viac ako dvadsaťtisíc obyvateľov. Ich cena je už trochu viac v rámci „celoslovenskej normy“ a to približne 62 tisíc Eur. Najväčší dopyt je už ale tradične po bytoch s tromi izbami a to aj v tomto meste. Sú populárne najmä vďaka svoje praktičnosti, jediným negatívnym faktorom je v tomto prípade ich už spravidla trochu vyššia cena. A tá sa v súvislosti s Banskou Bystricou pohybuje na priemernej úrovni 79 tisíc Eur. No a keď už sme pri tom, neobídeme prirodzene ani štvorizbové byty. Ich cena je na prvý pohľad paradoxne nižšia, ako cena bytov trojizbových, ale skutočne len na prvý pohľad. Ako sme už totiž spomínali, po „trojizbákoch“ je skutočne najvyšší dopyt a od toho sa logicky odvíja aj ich cena. Takže zistenie, že štvorizbové byty môžeme v Banskej Bystrici kúpiť v priemere za 75 tisíc Eur, nie je vlastne až tak prekvapujúce.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.