23.06.2024

Po čom idú byty v „Košicoch“? (I.)

Zdrpj: www.kosice.sk

Prednedávnom sme na stránkach nášho magazínu „naháňali“ ceny bytov v našej „krásavici na Dunaji“. Teraz sa pozrieme na opačný koniec republiky, na východné Slovensko, kde leží druhé najväčšie mesto krajiny. Reč je samozrejme o Košiciach. Chcete vedieť, po čom idú byty v tejto metropole?

V Košiciach číslo jedna

Takmer štvrťmiliónové, na slovenské pomery v podstate veľkomesto, sa skladá zo štyroch okresov. Do toho prvého patrí šesť mestských častí, z ktorých niektoré majú pomerne zábavné názvy. Napríklad taká mestská časť Džungľa – také niečo len tak ľahko nenájdete. Alebo Ťahanovce. No nájdu sa tu aj mestské časti s „normálnejším“ menom, napríklad Staré mesto. Ale nechajme mená tak, poďme sa pozrieť na to, za koľko v okrese Košice I. kúpime byt. Začnime, ako inak, tými jednoizbovými. Ich priemerná cena sa pohybuje na úrovni 48 tisíc Eur, pričom o niečo drahšie sa nachádzajú v Starom meste, kým v Ťahanovciach kúpite spravidla byt o niekoľko tisíc Eur lacnejšie. Platí to aj pri bytoch dvojizbových. Tie sa v tomto košickom okrese dajú zadovážiť približne za 66 tisíc Eur. Treba aj povedať, že ponuka „dvojizbákov“ je v porovnaní s jednoizbovými bytmi v Košiciach I. pomerne slušná.

Obľúbené sú aj byty s tromi izbami. Po nich je už spravidla na trhu aj najväčší dopyt a platí to aj o košickom realitnom trhu. A za koľko by sme si ich vo východoslovenskej metropole mohli zaobstarať? Samozrejme, cena závisí okrem iného aj od konkrétnej lokality, ale môžeme povedať, že byty tejto veľkosti tu idú po 83 tisíc Eur. Nuž a nielen cena, ale aj ich ponuka je poriadne rozmanitá, takže je si na trhu z čoho vyberať. Pomaly sa dostávame k bytom štvorizbovým. Tu už je ponuka o niečo slabšia, nedá sa však povedať, že by bola úplne malá. Nuž a cena? V priemere tu štvorizbové byty vychádzajú 91 tisíc Eur.

Košice číslo dva

V okrese Košice II. žije takmer 83 tisíc obyvateľov. Okrem iných sem patrí aj oná „legendárna“ mestská časť Luník IX. či vďaka istým nemenovaným „celebritám“ známy Pereš. Ako je to však s cenami bytov? Sú lacnejšie či drahšie ako v okrese číslo jedna? Poďme sa na ne pozrieť. Tie jednoizbové by vás vyšli menej ako v Košiciach I. a to okolo 35 tisíc Eur, pričom Luník IX. sme do úvahy nebrali. Dvojizbové byty by ste si v tejto lokalite mohli zadovážuť takisto za dobrú cenu: približne 53 tisíc Eur. Pokiaľ ide o trojizbové byty, po ktorých je aj v tomto okrese najväčší dopyt, tie by sme tu mohli kúpiť za priemernú cenu 70 tisíc Eur, čo je stále veľmi dobrá cena. Najväčší predaj bytov sa pritom odohráva v mestských častiach Západ a Sídlisko KVP, kde aj žije najviac obyvateľov. Nakoniec sa dostávame k bytom so štyrmi izbami. Ich cena? Okolo 84 tisíc Eur. Celkom dobré, čo poviete?

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.