30.03.2020

Po čom idú byty u „Šošonov“?

Určite nezaškodí trochu futbalovej terminológie z prostredia fanklubu istého slovenského krajského mesta. Veď aj v cenách bytoch ide v podstate o skórovanie, keď sa vám podarí kúpiť alebo aj predať byt za dobrú cenu. A aby ste mohli skórovať čo najlepšie, chceme vás nasmerovať správnym smerom. Dnes sa totiž pôjdeme pozrieť na to, za koľko sa predávajú byty v našej krásnej Žiline.

Zdroj: www.zilina-gallery.sk

Jedno z najväčších a najkrajších

Necelých deväťdesiattisíc obyvateľov síce nie je ktoviečo, na slovenské pomery však stačí na titul štvrtého najväčšieho mesta v republike. Okrem toho je však Žilina bezpochyby aj jedným z najkrajších miest na Slovensku a v žilinskom okrese to ani nie je až taká katastrofa, pokiaľ ide o mieru nezamestnanosti – v apríli sa držala na 7,62 percent. Preto bude zaiste zaujímavé trochu sa povŕtať v tom, za koľko je v tomto meste možné zadovážiť si byt.

Najviac v Hájiku či Vlčinciach

Najväčším sídliskom v Žiline sú Vlčince, kde by sme našli približne až 7500 bytov, v ktorých žije viac ako dvadsaťtisíc obyvateľov. Preto niet divu, že najväčší realitný „boj“ o byty sa odohráva práve tu. Podobne je na tom aj Hájik a samozrejme ešte Hliny, ktoré sú vôbec najstarším žilinským sídliskom. Pokiaľ však ide o ceny bytov, do úvahy sme brali Žilinu ako jeden celok, takže do našich údajov sa nám sem tam „vopchá“ napríklad aj také Staré Mesto. V priemere však môžeme v našej „Perle Považia“, ako sa sem tam Žilina nazýva, kúpiť jednoizbový byt asi za 42 tisíc Eur, čo je v zásade na mesto tejto veľkosti a významu cena pomerne priaznivá.

Poďme ale do väčších vôd a to nielen v súvislosti s väčšími bytmi, ale aj podstatne vyššími cenami. Tie sú totiž u dvojizbových bytov v Žiline do značnej miery vysoké a to približne šesťdesiattisíc Eur, čo je celkom veľký odskok od bytov jednoizbových. Dá sa teda počítať s tým, že trojizbové byty, po ktorých je už všeobecne najväčší dopyt, pôjdu s cenami vysoko do nebies? Poďme sa na ne pozrieť. Ich cena je síce vyššia, ale nie až tak dramaticky, ako by sa dalo čakať – približne 77 tisíc Eur. V Žiline sa však dobre predávajú aj štvorizbové byty a to aj napriek vysokej cene, ktorá a v súčasnej dobe pohybuje na úrovni 103 tisíc Eur. Nezaškodí sa trochu poohliadnuť ani po bytoch s piatimi miestnosťami, ktoré, hoci dopyt po nich nie je práve najväčší, právom sú dôležitou súčasťou trhu s rezidenčnými realitami. Ich cena? Asi 144 tisíc Eur.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.