23.06.2024

Oživenie realitného trhu zatiaľ nemôžeme očakávať

Bratislava 30. mája (TASR) – Hoci sa slovenský trh s nehnuteľnosťami pomaly stabilizuje, jeho ďalší vývoj bude závisieť od výkonnosti ekonomiky v nasledujúcich mesiacoch. Informovala o tom vo svojom Mesačnom bulletine za mesiac máj Národná banka Slovenska (NBS). “Medzištvrťročný pokles priemerných cien nehnuteľností na bývanie o 1 euro v 1. štvrťroku 2012 by mohol byť signálom stabilizácie slovenského trhu s bývaním,” uviedla banka.

Na vývoj cien a zvyšovanie či znižovanie dopytu po nehnuteľnostiach na bývanie budú mať vplyv najmä domácnosti, ktoré stoja pred riešením otázky prvého bývania alebo zlepšovania doterajšieho bývania. “Pretrvávajúca potreba uspokojovať bývanie môže byť v najbližšom období pozitívne ovplyvňovaná miernym uvoľňovaním úverových štandardov bánk pri úveroch na bývanie,” konštatovala banka.

Podľa aktuálneho prieskumu NBS v bankách v sektore domácností zostal dopyt po úveroch na nehnuteľnosti nezmenený a očakáva sa skôr postupný rast záujmu o tieto produkty. Avšak značná časť nových úverov na bývanie sa používa na refinancovanie starých úverov a aj na rekonštrukciu nehnuteľností na bývanie. Nemožno preto v najbližšom období očakávať žiadne výrazné oživenie trhu. “Dá sa predpokladať pokračovanie kryštalizácie slovenského trhu s bývaním a vývoj priemerných cien domov a bytov by mal aj v najbližších mesiacoch skôr stagnovať,” upozornila NBS.

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.