13.04.2024

Okrem bytov rástli aj ceny domov

Aktivity na slovenskom trhu s bývaním boli aj na začiatku roka 2017 podnecované využívaním výhodných úverových podmienok pri obstarávaní nehnuteľností, čo sa prejavilo na zvýšenom dopyte po bývaní a na ďalšom zdynamizovaní rastu priemernej ceny bývania. Vyplýva to z údajov, ktoré poskytli analytici Menového úseku Národnej banky Slovenska.

Zvyšovanie cien stále na programe

Úroveň priemernej ceny bývania sa bude pravdepodobne aj naďalej mierne zvyšovať. Dokončovanie developerských projektov, zohľadňovanie komplexnejších kritérií pri poskytovaní úverov a čiastočne aj vplyv bázického efektu by sa však mohli premietnuť do zmiernenia medziročného rastu priemernej ceny bývania v nasledujúcich štvrťrokoch. Aktuálna agregovaná priemerná cena bývania je v súčasnosti ešte 14 percent pod jej historickým maximom.

Dopyt neustáva

Pretrvávajúci dopyt po bývaní podporoval aktivity na slovenskom trhu s bývaním aj v prvých mesiacoch tohto roka, čo prispelo k dynamickému rastu priemernej ceny bývania. V prvom štvrťroku 2017 vzrástla v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom o 28 Eur za jeden meter štvorcový na hodnotu 1332 Eur, čo znamená medzištvrťročný rast o 2,1 a medziročný rast o 7,6 percenta. Pretrvávajúci dynamický medziročný rast priemernej ceny bytov na začiatku roka 2017 sprevádzal aj zrýchlený medziročný rast priemernej ceny domov.

Zvýšili sa aj ceny rodinných domov

Agregovaná priemerná cena bývania je v súčasnosti ešte 14 percent pod jej historickým maximom. K dosiahnutiu historického vrcholu z polovice roku 2008 chýbajú aktuálnej priemernej cene bytov ešte takmer tri percentá a priemernej cene domov zhruba pätnásť percent. Priemerné ceny väčších, štvorizbových a päťizbových bytov sú už v súčasnosti vyššie ako bolo ich historické maximum. V prvom štvrťroku 2017 rástli priemerné ceny všetkých typov nehnuteľností na bývanie. V rámci bytov najvýraznejšie medziročne vzrástla priemerná cena jednoizbových bytov, o 16,1 percenta a najmenej vzrástla priemerná cena štvorizbových bytov a to o 4,8 percenta. Ceny rodinných domov sa zvýšili medziročne v priemere o vyše tri percentá a ceny rodinných víl o vyše sedem percent.

Nitriansky región stúpa

Medziročne opäť najvýraznejšie vzrástla priemerná cena bývania v Nitrianskom kraji – o 16,9 percenta. Naopak najmenej v Košickom kraji a to o 2,7 percenta. Priemerná cena bývania vo východoslovenských regiónoch a v Žilinskom kraji na začiatku roka 2017 medzištvrťročne stagnovala alebo sa mierne znížila, v Banskobystrickom kraji dokonca poklesla medzištvrťročne o 0,5 a medziročne o dve percentá.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.