23.09.2023

Nehnuteľnosť ako investícia: áno či nie?

O nehnuteľnostiach sa v súvislosti s investovaním často vraví ako o výhodnom segmente. No zároveň sa toto tvrdenie tak trochu dostáva do rozporu s tým, že v posledných niekoľkých rokoch ceny nehnuteľností klesajú. Ako to teda je? Skutočne sa do nehnuteľností stále oplatí investovať?

Čakať na správny čas?

Prvotnou zásadou pri rozumnom a výhodnom investovaní je správne načasovanie investície. Platí to samozrejme aj pri investovaní do nehnuteľností. To znamená, že je potrebné vedieť, kedy treba nehnuteľnosť kúpiť a kedy predať. O to napokon v tomto prípade ide: za nízku cenu kúpiť a za vysokú predať. Lenže v poslednom období je to so slovenskými nehnuteľnosťami trochu horšie. Ich ceny začali klesať a tento trend stále pokračuje. Realitný boom je jednoducho preč, hospodárska kríza ho zahnala veľmi ďaleko a to malo samozrejme dopad aj na ceny nehnuteľností, ktoré dostali trochu reálnejšie kontúry.

Keď ste ešte stihli svoju nehnuteľnosť predať pred krízou, bezpochyby si spokojne mädlíte ruky, no ak ste čakali ešte na vhodnejší okamih, tú najlepšie cenu ste zrejme už prepásli. Všeobecne sa totiž neočakáva, že by ceny nehnutenľností mali začať stúpať, ba práve naopak, zatiaľ sa očakáva ich neustály pokles. Ak otázka teda znie, či v tomto okamihu nehnuteľnosť predať, odpoveď bude vyzerať asi takto: lepšej ceny sa podľa všetkého tak skoro nedočkáte, čiže ak potrebujete dom, byt či pozemok nutne predať čo najskôr, urobte tak, pretože zaň určite utŕžite viac peňazí, ako o rok, no ak predaj tak veľmi nehorí, vydržte a svoju nehnuteľnosť radšej prenajímajte.

Ďalšou otázkou však je, či je momentálne vhodný čas na investovanie do nehnuteľností a teda ich nákup. Ako sme si už povedali, dôležité je čakať na správny čas. Lenže kedy príde ten najsprávnejší? To naozaj nikto nevie. Napokon, ceny nehnuteľností sú nízke už teraz, takže z tohto pohľadu sa investovať do nich určite oplatí a to najmä z dlhodobého hľadiska. Nikto vám totiž nedokáže zaručiť, kedy sa vám táto investícia vráti a kedy z nej budete mať dokonca nejaký zisk. Preto zásada „kúpiť a následne výhodne predať“ dnes prakticky neplatí. No ako dlhodobá investícia, čo znamená, že nehnuteľnosť budete prenajímať a potom ju predáte, ak ceny stúpnu, je samozrejme dobrým spôsobom zhodnotenia vašich peňazí.

Ako postupovať?

Ak ste sa teda nakoniec rozhodli do nehnuteľnosti investovať a zarobiť na nej, či už jej výhodným predajom alebo dlhodobým prenájmom, mali by ste si dobre premyslieť, ako na to. V prvom rade je dôležité, aby ste vybrali tú správnu lokalitu. Nejde vám predsa o to, aby vami investované peniaze len tak niekde vyčkávali, pretože ste kúpili byt niekde, kde ho inak nikto nechce? Tým by ste splnili len prvú podmienku výhodnej investície, ktorá znie „kúpiť lacno“ a na tú druhú, „predať draho“, by ste mohli akurát tak zabudnúť. Pokiaľ by ste napríklad chceli prenajímať byt, zadovážte si ho vo väčšom meste, v ktorom sa nachádza jedna či viac vysokých škôl. Internátov je totiž málo a študentov veľa. Nuž a keďže nám ide o príťažlivú lokalitu, je zrejmé, že ceny nehnuteľností v nej budú vyššie. Je teda potrebné veľmi dôkladne popremýšľať nad financovaním. Reálne zvážte svoje možnosti, zistite si najvýhodnejšie úrokové sadzby pri hypotékach, preverte si predávajúceho, zistite si náklady a prepočítajte si, či sa vám do tejto konkrétnej nehnuteľnosti naozaj oplatí zainvestovať. Zároveň prehodnoťte všetky výdavky a potenciálne investície do opráv a rekonštrukčných prác. Mali by ste tiež popremýšľať nad tým, za akú sumu by ste nehnuteľnosť eventuálne chceli prenajímať a kedy očakávate návratnosť investície a prvotný zisk. Podľa odborníkov však takúto návratnosť očakávať v horizonte desiatich rokov.

 

autor: Andrea Kolesárová

Komentáre
Počet odpovedí: 3 k “Nehnuteľnosť ako investícia: áno či nie?”
 1. Marek Gergely hovorí:

  s lahkym ocakavanim a vierou v odbornost autorky som sa pustil co citania par clnakov v dobrej viere – ze sa dozviem, nie vseobecne zname veci typu: vybrat sparvu lokalitu, zvazit financovanie, ziskat najvyhodnejsi uver…. to su vsetko prirodzene veci, ktore su zname… cakal som sofistikovanejsie informacie, ktore by sa opierali o konkretne udaje. Kedy je vyhodne ist do kupy, kedy je vyhodny najom – konkretne cisla podla lokality, vymery atd… Autorka ma sklamala. Články su neodborne, zlepene omáčky z ktorých nie je mozne ziskat vedomosti. palec dole.

  • Marcel Klišan hovorí:

   Čo ja viem, podľa je to celkom v pohode web, je dobre písaný a podľa mňa je orientovaný na bežných ľudí, ktorí nemajú ktovieké skśenosti v oblasti realít, ako som napríklad aj ja. Mne jazyk autorov úplne vyhovuje, ja dávam palec hoe :-)

  • Martin hovorí:

   Mas pravdu, clanok je vseobecny, ale autorku by som neodsudzoval, citam jej clanky uz dlhsie a vacsinou su dobre.
   Ako predsa nemozes cakat, ze ti niekto bude davat odborne investicne rady na internete a hlavne aby niekto zadarmo radil ludom co maju a co nemaju kupovat
   Ved to je kazdemu jasne, ze to robia financni specialisti za patricnu odmenu :-)

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.