23.05.2024

Najvýznamnejšie komerčné stavby v Bratislave roku 2012

Rok 2012 by mal oproti rokom predošlým, kedy sa trh s komerčnými nehnuteľnosťami výrazne spomalil, znamenať podľa odborníkov určitý prelom, ktorému by malo pomôcť aj dokončenie niektorých väčších komerčných projektov v našom hlavnom meste. A na tie najvýznamnejšie sa teraz pozrieme. 

Reding Tower II

Za prvým projektom s názvom Reding Tower II si zájdeme do bratislavskej mestskej časti Rača, konkrétne do lokalite Krasňany. Ide o rozšírenie doterajšieho objektu, za ktorým stojí developerská spoločnosť YIT Reding. Po dokončení, ktoré je avizované na jeseň tohto roku, by mal nový projekt mať podobu dvoch rovnakých deväťposchodových veží. Významne sa tak rozšíri počet metrov štvorcových určených na kancelárske priestory – celkovo pôjde o 14 tisíc metrov štvorcových.

Podľa informácií na internetovej stránke spoločnosti YIT Reding, Reding Tower II je komplex dvoch moderných výškových administratívno – prevádzkových budov, prepojených hromadnou garážou v zadnej časti parcely. Nové centrum je navrhnuté v bezprostrednej blízkosti existujúcej výškovej budovy Reding Tower I, s ktorou využíva spoločné dopravné napojenie na Račiansku ulicu, ako aj časť plôch statickej dopravy.

Digital Park III

Do konca tohto roku by mal byť dokončený aj projekt Digital Park III v Petržalke, za ktorého realizáciou je investičná skupina Penta Investements. Podľa informácií by sa na ôsmich poschodiach tretieho Digital Parku s celkovou administratívnou plochou 20 780 metrov štvorcových malo vyčleniť na  kancelárske priestory 18 998 metrov štvorcových, na obchodné priestory 290 metrov štvorcových a pokiaľ ide o parkovanie, k dispozícii by v podzemnej garáži malo byť 500 parkovacích mi­est. Na výstavbu by sa malo preinvestovať celkovo 42 miliónov eur.

Panon Office

Zaujímavým projektom plánovým na definitívne „spustenie“ v roku 2012 je aj Panon Office, ktorý sa nachádza v na Panónskej ceste v Petržalke neďaleko železničnej stanice. Ide o desaťpodlažnú budovu s kancelárskymi priestormi vysokého štandardu. Developerská spoločnosť ALK Variant Shop jeho výstavbu síce rozbehla už v roku 2008, na istú dobu sa však projekt zabrzdil. A hoci avizované dokončenie malo byť už na jeseň minulého roku, ako sa zdá, stane sa tak až v roku 2012.

Projekt do celkovej plochy bratislavských kancelárskych priestorov prispeje 6 tisícmi metrov štvorcových a cena prenájmu za jeden meter štvorcový na mesiac by sa mala pohybovať na úrovni 10,5 eur.

Bratislava Business Center 1 Plus

Leto toho roku by sa mala stať konečným termínom dokončenia projektu Bratislava Business Center I, ktorý realizuje rakúska developerská skupina CA Immobilien Anlagen AG.. Táto trinásť poschodová stavba, ktorá v sebe ukrýva 15 900 metrov štvorcových prenajímateľnej plochy, z ktorej viac ako 14 tisíc metrov štvorcových je určených na kancelárske využitie, sa nachádza na rohu ulíc Prievozskej a Plynárenskej. Ide o veľmi dobú polohu v takzvanej „biznis zóne“ vzhľadom na doteraz už zrealizované projekty alebo projekty vo výstavbe, či už rezidenčné alebo komerčné. Spomenúť môžeme napríklad Apollo Business Center a 3nity.

Central

Na mieste niekdajšieho bratislavského kúpaliska Central bude v lete a na jeseň tohto roku dokončený aj rovnomenný projekt, ktorý v sebe zahŕňa nielen administratívne a kancelárske priestory, ale aj nákupné centrum či štvorhviezdičkový hotel. Na kancelárske priestory je vyhradených 19 tisíc metrov štvorcových, kým nákupné centrum sa bude rozkladať na ploche takmer dvojnásobnej. Investorom je slovenská spoločnosť Immocap Group.

Dominantným prvkom projektu je veža s výškou 82,5 metra. Central však nie je len o obchodoch alebo kanceláriách – návštevníci tu nájdu aj 25 metrový plavecký bazén či relaxačno – športové centrum a okolie stavby bude tvoriť zelený park určený na relax a oddych.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.