22.07.2024

Najvýznamnejšie developerské spoločnosti pôsobiace v Bratislave a ich projekty

Slovo developer sa v posledných rokoch v médiách skloňuje prakticky dennodenne a to najmä v súvislosti s plánmi a niekedy aj realizáciou rozsiahlych stavebných projektov. Poďme sa teda pozrieť na to, ktoré z významných developerských spoločností pôsobia na území nášho hlavného mesta a aké sú ich najbližšie plány vzhľadom na výstavbu komerčných nehnuteľností.

foto: redingtower2.sk

Developerská spoločnosť HB Reavis Group na slovenskom trhu s nehnuteľnosťami patrí k lídrom. Podľa informácií na ich internetovej stránke vznikla v roku 1993 ako realitná kancelária. Preslávila sa najmä výstavbou vôbec prvého kancelárskeho komplexu na Slovensku Bratislava Business Center I. Do svojho portfólia môže zaradiť aj rozsiahly kancelársky komplex Apollo Business Center.

Do budúcnosti HB Reavis počíta s výstavbou megaprojektu Twin City, ktorý sa bude nachádzať v bratislavskej časti Mlynské Nivy a mal by zahŕňať aj terajšiu budovu autobusovej stanice, ktorá by mala podstúpiť rekonštrukciu. Hoci pôvodný plán počítal so začiatkom výstavby v roku 2007 a dokončením v roku 2011, súčasná verzia podľa internetovej stránky projektu ráta až s rokom 2019, kedy by Twin City malo byť zrealizované.

J&T Real Estate

Tento developer patrí do známej finančnej skupiny J&T. Jeho developerská činnosť spočíva najmä v realizácií kancelárskych, hotelových a rezidenčných projektov a to nielen na Slovensku, ale aj v Čechách a iných krajinách Strednej Európy. Okrem spomínaných aktivít sa venuje aj oblasti logistických parkov a rezortu lyžiarskych areálov. Z dosiaľ zrealizovaných komerčných projektov v Bratislave spomeňme napríklad Westend Business Park vo výstavbe, Tower 115, River Park či logistický park v blízkosti spoločnosti Volkswagen.

Pokiaľ ide o pripravované projekty, medzi ne patrí napríklad Panorama City. Podľa internetovej stránky spoločnosti J&T Real Estate, „v lukratívnej komerčno-administratívnej zóne, rozprestierajúcej sa v okolí nového Slovenského národného divadla, pribudne polyfunkčné centrum s jedinečným výhľadom na panorámu Bratislavy.“ Tento projekt skupina predstavila v jeho ambicióznejšej podobe už v roku 2007, ale vzhľadom na krízu sa z pôvodných plánov do istej miery upustilo a napríklad namiesto dvoch budov s výškou okolo 150 metrov by v projekte nemalo byť budova vyššia ako 100 metrov. Začiatok stavby bol ohlásený na budúci rok.

YIT Reding

Ďalšia developerská skupina, spoločnosť YIT Reding, patrí do fínskej skupiny YIT Group. Jej vznik siaha do roku 2010, kedy došlo k akvizícií slovenskej stavebnej a developerskej spoločnosti REDING už spomínanou fínskou skupinou YIT. Najvýznamnejšími projektmi YIT Reding na Slovensku v súčasnosti sú rezidenčný projekt Tarjanne a administratívno-obchodné centrum Reding Tower II.

Druhý spomínaná projekt v podobe dvoch rovnakých deväťposchodových veží sa nachádza v bratislavskej časti Rača, respektíve Krasňany. Jeho dokončenie je avizované na jeseň tohto roku. Nové centrum je navrhnuté v bezprostrednej blízkosti existujúcej výškovej budovy Reding Tower I, s ktorou využíva spoločné dopravné napojenie na Račiansku ulicu, ako aj časť plôch statickej dopravy.

Immocap Group

Táto spoločnosť je na trhu už pomerne dlho a to od roku 1996. Medzi jej najvýznamnejšie komerčné projekty na území nášho hlavného mesta patrí najmä výstavba troch významných administratívnych centier Bratislava Business Center „BBC“ III, IV a V, ktoré majú spolu viac ako 60 tisíc metrov štvorcových prenajímateľnej plochy.

V súčasnej dobe je však ich najväčším projektom „Central“ na mieste bývalého kúpaliska s rovnakým názvom. Svojim klientom ponúkne administratívne a kancelárske priestory a tiež nákupné centrum a štvorhviezdičkový hotel. Nachádzať sa tu však bude aj 25 metrový plavecký bazén a relaxačné centrum a dominantu bude tvoriť 82,5 metrová veža.

Karimpol Group

Názov Karimpol Group v sebe skrýva skupina spoločností, ktoré sa spojili v roku 1991 za účelom realizácie a developmentu projektov komerčných nehnuteľností. Išlo a aj ide najmä o skladové priestory, logistické centrá, ale rovnako sa spoločnosť zaujíma aj o kancelárie. Jej podnikanie našlo svoje miesto hlavne v stredoeurópskom regióne.

Meno spoločnosti sa v poslednej dobe spomínalo najmä v súvislosti s opätovným naštartovaním špekulatívnej výstavby priemyselných objektov. Konkrétne ide o výstavbu 37 tisíc metrov štvorcových v areáli už existujúceho Bratislava Logistic Park., ktorého 68 tisíc metrov štvorcových je v súčasnosti naplno obsadených.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.