19.04.2024

Najobľúbenejšie kancelárie sú v Starom Meste

V týchto dňoch zverejnila poradenská spoločnosť v oblasti nehnuteľností Colliers International zaujímavé informácie týkajúce sa obsadenosti a cien kancelárskych priestorov v našom hlavnom meste. Poďme sa na ne pozrieť.

Zdroj: www.staremesto.sk

Staré Mesto „boduje“

Bratislavské Staré Mesto, respektíve okres Bratislava I., je najpríťažlivejšou bratislavskou mestskou časťou. A to nielen z hľadiska turizmu, keďže na pomerne malej ploche sa tu nachádza skutočne veľký počet významných historických pamiatok, ale aj z pohľadu firiem hľadajúcich pre svoje prevádzky vhodné administratívne priestory. Z výsledkov analýzy významného poskytovateľa služieb v oblasti nehnuteľností, spoločnosti Collirs International, totiž vyplýva, že práve táto mestská časť je spomedzi všetkých bratislavských okresov najžiadanejšou lokalitou. Svedčí o tom najmä percentuálne vyjadrenie miery neobsadenosti kancelárskych priestorov, ktoré je v prípade Starého Mesta iba 10,6 percenta.

Keď si to porovnáme napríklad s Bratislavou II., kam patria Ružinov, Podunajské Biskupice a Vrakuňa, tu je miera neobsadenosti podstatne vyššia – 13,4 percenta. Tieto isté čísla platia aj pre Bratislavu IV., čiže mestské časti Devín, Devínska Nová Ves, Dúbravka, Karlova Ves, Lamač a Záhorská Bystrica. O niečo lepšie je na tom okres Bratislava III., ktorý zahŕňa mestské časti Nové Mesto, Rača a Vajnory. Tu je miera neobsadenosti 12,7 percenta. To je približne aj hodnota, ktorá vypovedá o priemernej percentuálnej miere neobsadenosti v našom hlavnom meste – 12,6 percenta. Tu ešte hádam môžeme dodať, že priemerná cena kancelárskych priestorov v štandarde A za jeden meter štvorcový sa v centre hlavného mesta pohybuje od 13 do 16 eur.

Ako je na tom Európa?

V tejto súvislosti bude zaujímavé pozrieť sa na to, ako sú na tom v tomto ohľade ostatné krajiny starého kontinentu. Podľa údajov spoločnosti Colliers International najvyšší výnos za prenájom kancelárskych priestorov v druhom polroku 2012 stagnoval v celej Európe. Miernu zmenu zaznamenal Frankfurt, Štokholm a Paríž, zatiaľ čo výnosy v Madride a Amsterdame naďalej klesali. „Miera neobsadenosti naďalej rastie vo Varšave v dôsledku pretrvávajúcej rozvojovej aktivity, zatiaľ čo v Moskve ťahali kancelársky trh predovšetkým banky a finančný sektor, ako aj IT a farmaceutický sektor,“ hovorí Craig Satchwell zo spoločnosti Colliers International, vedúci tímu divízie pre trh s kancelárskymi priestormi v regióne EMEA, do ktorého patrí väčšina krajín Európy. Pokiaľ ide napríklad o tento segment vo Veľkej Británií, v centre Londýna neobsadenosť kancelárskych priestorov ku koncu minulého roka mierne vzrástla v dôsledku dokončenia nových vývojových komplexov.

Do investícií sa nikto nehrnie

Hoci by sa mohlo zdať, že najhoršie časy ekonomickej krízy sú už za nami, investori aj naďalej zostávajú veľmi opatrní. Miera rastu výšky prenájmu kancelárskych priestorov totiž aj naďalej stagnuje a nájomcovia ako aj investičné trhy zostávajú značne polarizované. Väčšia chuť investorov riskovať sa však vráti až s istejším ekonomickým výhľadom. „Časy sú stále ťažké pre firmy v celej Európe, ale začíname vidieť svetlo na konci tunela. Model aktivity prenájmov naďalej poukazuje na výraznú preferenciu moderných a funkčných kancelárskych priestorov, zvyčajne v miestach s dobrou infraštruktúrou,“ dopĺňa Craig Satchwell.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.