19.04.2024

Na trhu nehnuteľností zostáva pánom kupujúci

Pokles cien nehnuteľností určených na stále bývanie sa nezastavil ani v uplynulom roku a nič nenaznačuje, že by mal rok 2012 priniesť výraznú zmenu tohto trendu.

 Lacnejšie byty i domy

Vleklá ekonomická kríza so zatiaľ nejasným koncom stláčala ceny realít nadol i v roku 2011 a to na celom území Slovenska – i keď, samozrejme, nie v každom regióne rovnako. Podľa aktuálnej štatistiky Národnej banky Slovenska sa priemerná cena v porovnaní s rokom 2010 znížila o približne 1,4 percenta pri bytoch a v prípade domov sa dokonca hovorí až o 4-percentnom poklese. Najvýraznejší pád pritom zažili ceny v Bratislavskom kraji, kde sa však i napriek poklesu priemerná cena za m2 stále pohybuje okolo 1677 EUR, čo je o vyše 50 % viac, než v priľahlom Trnavskom kraji (priemerná cena za m2  – 834 EUR) a rozdiel v porovnaní s Nitrianskym krajom na chvoste rebríčka (624 EUR/m2) je ešte markantnejší.

Je prirodzené, že priemerná kúpna cena za m2 a jej pokles variuje nielen v súvislosti s lokalitou, ale i typom nehnuteľnosti. Podľa analytikov sa najvýraznejšie prejavuje v prípade bytov v novostavbách, ktorých počiatočná cena bola  často i vzhľadom na nie príliš kvalitný projekt výrazne nadhodnotená. Naopak, i staršie priestorovo úsporné byty s rozlohou do 50m2, vhodné a vyhľadávané ako prvé samostatné bývanie i na prenájom, si svoje ceny udržali, či dokonca zakúsili mierny nárast.

Predpovede a perspektívy pre rok 2012

 Hoci relevantné štatistiky za prvé dva mesiace tohto roku ešte nie sú k dispozícii (pričom mesiace január a február aj tak nikdy nie sú z pohľadu pohybov na realitnom trhu veľmi „živé“), možno predpokladať, že ani v tomto roku sa situácia v oblasti cien nehnuteľností dramaticky meniť nebude.

Isté oživenie trhu priniesla už minulý rok úprava úrokových sadzieb a priaznivý hypotekárny vývoj, čo sa počtu úspešných žiadateľov týka; na druhej strane však stále veľmi vysoká miera nezamestnanosti a neistota z vývoja na domácej i svetovej politickej a ekonomickej scéne núti domácnosti k väčšej obozretnosti a nemotivuje ich k dlhodobým finančným záväzkom, akým hypotéka nesporne je. Navyše, banky medzičasom hypotéky opäť zdražili a preto je podľa vyjadrenia centrálnej banky i realitných maklérov zatiaľ nereálne očakávať výrazné zvýšenie záujmu o kúpu nehnuteľnosti – ceny tak môžu mierne klesať ďalej, pravdepodobne však maximálne priemerne o 2 percentá.

Bez ohľadu na kvalifikované odhady však bude dôležité sledovať nielen vývoj na svetových trhoch, no predovšetkým na domácej scéne po nástupe novej vlády – veď práve jej priority vo vzťahu k bankám, daniam a konkrétne kroky v oblasti podpory bývania a zamestnanosti rozhodnú o kúpyschopnosti obyvateľstva a od nej sa odvíjajúceho dopytu po kúpe nehnuteľnosti.

Kupovať, predávať alebo čakať…?

Ako obvykle, ani teraz sa na vyššie uvedenú otázku nedá odpovedať jednoznačne, keďže toto osobné rozhodnutie závisí od mnohých konkrétnych faktorov situácie a motivácie záujemcu o kúpu či predaj nehnuteľnosti.

Keďže sa však priemerné ceny bytov pohybujú na najnižšej úrovni za posledné štyri roky, ak máte na kúpu dostatok voľných finančných prostriedkov, bez nutnosti zbytočného zadlžovania sa, alebo skrátka potrebujete bývať, určite nie je prečo váhať. Ako kupujúci budete mať aktuálne výsadu vyberať si z dostatočne širokej ponuky na trhu a zároveň reálnu šancu, že predávajúci bude ochotný prispôsobiť sa vašej predstave o kúpnej cene (samozrejme, pokiaľ bude aspoň trochu realistická). Určitá cieľová skupina kupujúcich zároveň vidí v nákupe nehnuteľnosti vhodný spôsob, ako ochrániť svoje peniaze pred znehodnocovaním v čase klesajúceho kurzu eura – tu však (pokiaľ neplánujeme nehnuteľnosť využívať len na vlastné bývanie a chápeme ju čisto ako investíciu) treba veľmi dobre zvážiť i lokalitu a jej potenciál a neriadiť sa pri nákupe len svojím osobným vkusom.

Naopak, pre predávajúcich teda nasledujúce obdobie zrejme nebude najvýhodnejšie; no časy, kedy sa o cene stanovenej predávajúcim nediskutovalo, sú už aj tak dávno preč a ktovie, kedy a či vôbec sa vrátia, takže ak vás rodinná a finančná situácia či iné okolnosti nútia uvažovať o predaji nehnuteľnosti, rovnako nie je dôvod na odklad. Napokon, všetci vieme, že do procesu kúpy nehnuteľnosti často vstupujú i osobné a emocionálne faktory, ktoré so všeobecným vývojom na trhu vôbec nemusia korešpondovať – veď každá nehnuteľnosť má takú cenu, akú je za ňu niekto ochotný zaplatiť!

 

autor: Soňa Čermáková Uličná

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.