09.09.2024

Na leasing môžete mať aj byt

Pojem leasing si obvykle spájame s kúpou auta. V posledných rokoch sa však objavuje aj v súvislosti so zaobstaraním si nehnuteľnosti. Nuž a aj na Slovensku máme niekoľko spoločností, ktoré práve leasing nehnuteľnosti zabezpečujú. A na to, o čom to vlastne celé je, sa pozrieme práve teraz.

Výhodné pre firmy

Hoci je leasing nehnuteľnosti v súčasnej dobe prístupný aj fyzickým osobám, využívajú ho najmä právnické subjekty. Je to totiž spôsob získania a financovania nehnuteľnosti, ktorý je prakticky bezproblémový aj pre účtovníctvo spoločnosti, najmä čo sa týka cash flow. Poďme si však vysvetliť, čo presne leasing nehnuteľnosti znamená. Hádate správne – ako to už vyplýva zo samotnej podstaty slova leasing, ide o je proces, pri ktorom môže podnik alebo fyzická osoba získať určitý dlhodobý majetok, za ktorý musí zaplatiť celú sériu zmluvných, pravidelných a daňovo uznateľných platieb. Nájomca je príjemca služby alebo majetku na základe nájomnej zmluvy a prenajímateľ je vlastníkom majetku.

Keď si to premeníme na drobné, v prípade leasingu nehnuteľnosti ide teda o to, že určitý subjekt si vyhliadne istú nehnuteľnosť, dohodne sa na jej kúpe leasingovou spoločnosťou a tej jej cenu v pravidelných splátkach spláca. Po uplynutí vopred dohodnutej doby a vyplatení všetkých splátok táto nehnuteľnosť prechádza do rúk nájomcu.

Má mnoho výhod

Leasing nehnuteľnosti je veľmi zaujímavý spôsob, ako sa či už firma môže dostať napríklad k výrobnej či logistickej hale alebo bežný človek k bytu či domu. Snáď najväčšou výhodou v tomto procese je fakt, že záujemcovi o nehnuteľnosť stačí spravidla pomerne nízka akontačná čiastka. Preto nie je v tomto prípade potrebné mať na kúpu nehnuteľnosti pripravenú veľkú hotovosť. Pre podnikateľské subjekty bude zaiste zaujímavá aj informácia, že splátky je možné započítať do daňových odvodov.

Je to teda tak, že hoci nehnuteľnosť nebude v skutočnosti patriť takzvanému leasingovému nájomcovi, stane sa tak až po zaplatení všetkých splátok, ale môže ju využívať v plnom rozsahu a to presne tak, akoby mu naozaj patrila. Dokonca je tu aj možnosť, že nájomca splácanú nehnuteľnosť môže prenajímať inému nájomcovi a to v prípade, že ju nevyužije. Výhodou pre mnohých môže byť aj to, že na rozdiel od hypotéky v prípade leasingu nehnuteľnosti nie je potrebné zriaďovať na katastri záložné právo. Keď už sme pri tej hypotéke, bezpochyby ste si všimli hlavný rozdiel medzi obidvomi spôsobmi financovania – pri hypotéke ste od začiatku vlastníkmi vy, no pri leasingu je až do ukončenia splácania majiteľom leasingová spoločnosť. No zrejmý je aj fakt, že počas trvania hypotekárneho úveru má banka na nehnuteľnosť záložné právo.

Pokiaľ teda premýšľate nad leasingom nehnuteľnosti aj vy a pripadá vám to ako dobrý nápad, máte v podstate pravdu. Na záver však jedna rada: buďte mimoriadne opatrní pri výbere leasingovej spoločnosti a jej dôveryhodnosť si potvrďte z viacerých zdrojov.

 

autor: Andrej Jurica

Komentáre
Jedna odpoveď k “Na leasing môžete mať aj byt”
  1. Milan hovorí:

    Dobrý deň. Ja by som sa chcel opýtať na nejakú konkrétnu spoločnosť, ktorá poskytuje leasing na obytné priestory, na kúpu bytu, alebo RD. Moja predstava je, že si vyhliahnem nehnuteľnosť, prizvem takúto spoločnosť, ktorá mi vypracuje návrh na leasing a ideme na to. Len mám problém, že sa k takejto spoločnosti neviem dostať. Sme rodina, nie podinaktelia. Ďakujem

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.