24.09.2023

Fuxton postavia, ale trochu inak

Ešte pred dvomi rokmi uzrel svetlo sveta projekt bytového a parkovacieho domu na Fuxovej ulici v bratislavskej Petržalke. Stavby sa dodnes zrealizovať nepodarilo, no v súčasnej dobe, pokiaľ by aj k realizácií došlo, by sa odohrala v trochu zmenenej podobe.

Zdroj: www.enviroportal.sk

Už bez parkovacieho domu

V roku 2014 bol ešte účelom výstavby bytového domu na Fuxovej ulici v Bratislave nielen bytový, ale aj parkovací dom. Pôvodný investičný zámer spoločnosti Fuxton s.r.o. však prešiel zmenou a parkovací dom sa stavať nakoniec nebude. Pokiaľ ide o samotný bytový dom, v rámci projektu nedošlo k významnejším zmenám. Pôvodne sa totiž malo vybudovať 276 bytov a tak to aj zostane. Aj z hľadiska urbanistického a architektonického zostáva v zásade rovnaký.

V rámci prvého podzemného podlažia sa okrem garáží v dome budú nachádzať aj obchodné prevádzky. Druhé podzemné podlažie je určene výlučne na parkovanie. Bytový dom má okrem dvoch spomínaných podzemných podlaží dvadsaťštyri nadzemných podlaží. Podľa medializovaných správ z roku 2014 má firma Fuxton s.r.o. blízko k realitnej a developerskej sekcii finančného žraloka J&T Real Estate.

Zmenil sa aj Kreal

Objekt na Fuxovej ulici nie je jediným petržalským projektom, ktorý v poslednej dobe zmenil svoju povahu. Do tejto kategórie patrí napríklad aj polyfunkčný bytový dom Kreal. Od roku 2012, kedy boli vydané záverečné stanoviská ohľadom pôvodného zámeru, sa situácia trochu zmenila. Znamená to najmä fakt, že sa medzitým zvýšil dopyt po bytoch a znížil po administratívnych priestoroch. To bola aj najdôležitejšia príčina zmeny charakteru projektu. V každom prípade mal byť tento polyfunkčný objekt pôvodne tvorený z troch častí – podzemných garáží,šesťpodlažnej nižšej časti, čiže parteru a výškovej časti, ktorá mala pozostávať z 22 nadzemných podlaží a dvoch podzemných. Bytov sa tu celkovo malo nachádzať v počte 24, pričom na šiestom až dvadsiatomdruhom podlaží mali byť situované administratívne priestory.

Vzhľadom na novovzniknutú situáciu na realitnom trhu sa však veci, ako sme už spomínali, budú vyvíjať inak. Najdôležitejšou zmenou je v tomto prípade podstatné zvýšenie počtu bytov. Tých má byť podľa nového projektu až 272 a navyše k nim ešte treba prirátať 63 apartmánov. Mali by sme ešte dodať, že Kreal bude zároveň aj vyšší – namiesto 22 podlaží ich totiž bude mať až 28. Zmeny projektu teda bude možné sledovať nielen na zvýšení počtu bytov na bratislavskom realitnom trhu, ale aj fyzicky vzhľadom na to, že po dokončení pôjde o jeden z najvyšších petržalských objektov.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.