24.09.2023

Dobré rady pri predaji alebo ako predať svoju nehnuteľnosť

Predať nehnuteľnosť a hlavne dobre predať nehnuteľnosť nie je také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Možno aj vy totiž poznáte ľudí, ktorí sa o to snažia už dlhšiu dobu, no stále sa im to akosi nechce a nechce podariť. V čom robia chybu?

S triezvou hlavou

Ako čo najlepšie a najvýhodnejšie predať nehnuteľnosť? Na to, aby sa vám to naozaj podarilo, je v prvom rade potrebné nelietať s hlavou v oblakoch a zachovať si zdravý sedliakcy rozum. V tomto zmysle to znamená, že ako prvé musíte zvoliť reálnu a neprehnanú cenu, za ktorú chcete nehnuteľnosť predať. Pretože cena je to prvé, čo kupujúcemu padne do očí a na základe čoho sa potom rozhodne, či sa o danú nehnuteľnosť bude vôbec zaujímať bližšie.

Pri stanovení predajnej ceny je potrebné do úvahy brať niekoľko faktorov, ktoré ju priamo ovplyvňujú. Ak však neviete, ako začať, mali by ste sa poinformovať, za akú cenu sa predávajú porovnateľné nehnuteľnosti vo vašej lokalite. To sa stane vaším odrazovým mostíkom. Ako sme však už spomenuli, zostaňte pri zemi a buďte čo najviac realistickí, najmä pokiaľ ide o vek nehnuteľnosti, jej technický stav, vybavenie, dostupnosť, lokalitu, infraštruktúru a tak ďalej. Všetky tieto okolnosti totiž pri určovaní predajnej ceny nehnuteľnosti hrajú nesmierne dôležitú úlohu. Ak by ste totiž napríklad v nejakej oravskej obci pýtali za starší dom toľko, čo za porovnateľnú stavbu v Bratislave, je takmer isté, že by ste dom nikdy nepredali. Pokiaľ ste sa teraz nad týmto prirovnaním pousmiali, môžete si byť istí, že aj takéto prípady sa v reálnej praxi stávajú.

V tejto súvislosti je možno lepšie osloviť nejakého realitného makléra, jednoducho niekoho, kto sa v danej problematike dobre vyzná a navyše sa vie pohybovať v realitnom teréne danej lokality. Taký človek vám totiž veľmi dobre poradiť, za koľko by ste svoju nehnuteľnosť mali predávať. A v ideálnom prípade určí takú cenu, aby bola predajná a zároveň na nej aj zarobíte. Veď to predsa chcete, či nie?

Rozhoďte siete

Či už využijete služieb realitnej kancelárie alebo nie, mali by ste so svojou ponukou oboznámiť čo najširšie spektrum, V súčasnosti je to o jednoduchšie, že k dispozícií máme internet a pomerne slušné množstvo realitných portálov, na ktorých môžete inzerovať. Zároveň informujte svojich priateľov, známych rodinu, kolegov, skrátka každého, kto vám príde do cesty, o tom, že predávate nehnuteľnosť a že sa na jej cene viete s prípadným záujemcom dohodnúť. Rovnako označte samotnú nehnuteľnosť oznamovacou tabuľkou, ktorá bude obsahovať ponuku a kontakt na vás.

Zanechajte dobrý dojem

Keď už prídete do bodu celého predajného procesu, v ktorom vás navštívia samotní záujemci o kúpu nehnuteľnosti, mali by ste za každú cenu zanechať dobrý dojem. A to rovnako vy ako aj daná nehnuteľnosť. Pokiaľ teda predávate napríklad dom alebo byt, mal by byť uprataný, nemali by sa v ňom nachádzať plesnivé steny, nahromadené „balíky“ prachu po rohoch a ani mŕtve pavúky vysiace z garníž. Pri predajnom procese totiž záleží doslova na všetkom: ako napríklad môžete vedieť, či nádejný kupec nie je človek posadnutý poriadkom a kvôli zlému dojmu, ktorý naňho urobí neuprataný interiér nakoniec z predaja vzíde? Nenechajte nič na náhodu a pred príchodom potenciálnych kupcov dajte všetko do najlepšieho poriadku. Jednoducho urobte všetko preto, aby ste nehnuteľnosť čo najlepšie a najrýchlejšie predali.

 

Autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.