13.04.2024

Dá sa na Slovensku našetriť na byt?

Vlastné bývanie je sen, ktorý má zrejme každý z nás. Mať totiž priestor, ktorý môžete bez obáv nazývať domov, je bezpochyby jedna z najdôležitejších životných mét. Poďme sa však na to pozrieť realisticky: môže si bežný Slovák s normálnym zárobkom na svoj byt našetriť? Svoj názor nám povedia práve takýto bežní ľudia a tiež odborníčka na financie.

Našetriť sa dá, ale…

Začnime optimisticky. Aj úplne bežný Slovák si na svoj vysnený byt môže našetriť a to zo svojho platu. Vezmime si napríklad Bratislavský samosprávny kraj, kde podľa nedávno zverejnených údajov Národnej banky Slovenska jeden meter štvorcový vychádza na 1667 Eur, čo znamená, že priemerný byt, povedzme s rozlohou 75 metrov štvorcových, by stál približne 125 tisíc Eur. Ak by sme predpokladali, že by šlo o človeka zarábajúceho 1000 Eur v čistom, na tento byt by šetril približne desať a pol roka. Ani cent by však pritom nemohol ísť bokom, nemohol by teda jesť, piť, kupovať si oblečenie a vlastne by musel niekde bývať úplne zadarmo. V Prešovskom kraji, kde sú ceny bytov momentálne najnižšie, by byt s rovnakou rozlohou stál asi 59 tisíc Eur, čo znamená, že pri rovnakých platových a životných podmienkach by naň človek šetril približne päť rokov.

Čo na to ľudia?

Nežijeme však v rozprávke a teda vyššie uvedené výpočty nám poslúžili len na ukážku ideálneho stavu. Bežní Slováci v skutočnosti nemajú také možnosti, aby mohli dávať 1000 Eur mesačne bokom, to by sa už potom nemohli nazývať bežní Slováci. Nuž a málokto u nás má čistý mesačný zárobok 1000 Eur. Mnoho ľudí u nás totiž stále zarába 400 alebo 500 Eur, ktoré ledva stačia na prežitie. Spýtali sme sa preto niekoľkých ľudí z troch slovenských oblastí, či je podľa nich možné si na byt našetriť len zo svojho platu. „Nie, absolútne nemožné. Zarábam tak do tej tisícky mesačne, manželka má asi 600 Eur, ale pokiaľ chceme jesť, platiť účty a ísť aj sem tam na dovolenku, tak sa to nedá. Respektíve takto: platíme hypotéku asi 300 Eur mesačne, tieto peniaze by sme mohli šetriť tridsať rokov aj do ponožky a nie ich dávať banke, ale človek potrebuje bývať o niečo skôr ako za tridsť rokov. Takže vravím nie, pri bežných platoch sa na byt našetriť nedá,“ hovorí Adam Tahotný z Bratislavy.

Podobný názor má aj Simona Blašková z Banskej Bystrice. „Pokiaľ človek nejaký čas žije a zarába v zahraničí, tak si našetriť môže. No keď robí iba na Slovensku, tak je to podľa skoro nemožné. Máme nízke platy a vysoké ceny energií, potravín, vlastne všetkého, no a v západnej Európe sú aj platy oveľa vyššie a ceny majú také isté alebo aj nižšie ako u nás,“ myslí si. Skúsenosť s prácou v zahraničí má aj Marek Dostál z Prešova. „Ja som si na byt naozaj našetril. Roky som pracoval v Anglicku a keď som sa vrátil, kúpil som si byt v Prešove bez hypotéky. Ale keby som robil len na Slovensku, veľmi vážne pochybujem o tom, že by som si našetril, musel by som bývanie určite riešiť cez hypotéku. Platy máme totiž šialene nízke,“ hovorí.

Čo na to odborník?

Vox populi, vox dei, nezaškodí však vypočuť si aj názor odborníka. Ani podľa finančnej poradkyne Aleny Schovancovej nie je jednoduché si na Slovensku našetriť na bývanie iba z vlastných zdrojov, no aj sami si finančne dokážeme pomôcť. „Úprimne poviem, že na kúpu bytu iba z bežných slovenských platov je lepšie hneď na začiatku zabudnúť a určite je lepšie ísť napríklad do hypotekárneho úveru. Je však rozumné mať nasporenú čo najväčšiu hotovosť, aby mohol byť úver čo najnižší a navyše vám banka dá úver len do výšky 80, 85, maximálne 90 percent z ceny nehnuteľnosti,“ hovorí. Podľa nej je ideálne, ak si človek hneď po nástupe do prvého zamestnania otvorí stavebné sporenie a svoje peniaze nechá zarábať aj na termínovaných vkladoch. „Peniaze je potrebné nechať pracovať a vytvárať ďalšie peniaze. Takto si totiž za niekoľko rokov vieme našetriť zaujímavé sumy, ktoré nám môžu výrazne napomôcť k splneniu snov o vlastnom bývaní,“ dodáva.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.