23.05.2024

Ceny slovenských nehnuteľností stále klesajú

Bratislava 1. októbra (TASR) – Ceny nehnuteľností na bývanie na Slovensku vlani podľa Eurostatu medziročne poklesli o 2,0 %. Podľa spoločnosti Poštová banka však došlo vo viacerých krajinách Európskej únie (EÚ) k vyššiemu zníženiu cien. “Omnoho výraznejší, až dvojciferný pokles, si vlani pripísali ceny bytov a domov v Rumunsku o 14,3 % a Írsku o 14,0 %,” informovala spoločnosť.

Írsko sa v dôsledku krízy na realitnom trhu dostalo do problémov, ktoré krajina riešila aj prostredníctvom pôžičky z eurovalu. Na ostrove sú veľkým problémom takzvané domy duchov. “Z viac ako pol milióna obydlí, ktoré boli postavené v čase realitného boomu, aj dnes asi 300.000 zíva prázdnotou,” skonštatovala banka. Podobné problémy pritom sprevádzajú aj Španielsko. Ceny nehnuteľností na bývanie tu vlani poklesli medziročne o 7,4 %.

Nie vo všetkých krajinách únie však minulý rok ceny nehnuteľností klesali. Realitné trhy Francúzska a Luxemburska zaznamenali v roku 2011 medziročný nárast cien o 6 % a 4,2 %. “Tieto krajiny však boli svedkami medziročného rastu cien nehnuteľností určených na bývanie aj v roku 2010 a v roku 2011 tak tento trend pokračoval,” upozornila spoločnosť.

 

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.