04.12.2020

Bratislavský kraj je jednotka – vo výstavbe bytov

Ako je tomu už na Slovensku dobrým zvykom, v ukazovateľoch týkajúcich sa realitného segmentu sa už tradične na prvé miesta rebríčkov dostáva Bratislavský samosprávny kraj. Platí to aj v prípade výstavby bytov a ako inak, aj v prípade ich cien.

Pokles aj rast v druhom kvartáli

V druhom štvrťroku 2014 sa podľa Štatistického úradu Slovenskej republiky na Slovensku začalo stavať 4198 bytov. V porovnaní s tým istým obdobím v minulom roku sa ich počet znížil a to o 14,6 percenta. Naopak, celkový počet dokončených bytov vzrástol o 10 percent na 3278 bytov v dôsledku rastu v súkromnom sektore o 11,6 percenta. A tu sa dostávame k vyššie avizovanej skutočnosti: najviac bytov bolo podľa Štatistického úradu SR dokončených v Bratislavskom kraji. Ten totiž v tomto ukazovateli získal podiel až 28,9 percenta. Druhé miesto zaujal Žilinský kraj, no s výrazne nižším percentuálnym podielom a to 14,1 percenta. Na druhú stranu takisto už tradične sa najmenej bytov dokončilo v Banskobystrickom kraji – 4,3 percenta. Pokiaľ ide o počet rozostavaných bytov, k 30. júnu 2014 bol ich počet 62597. V porovnaní s rovnakým obdobím roka 2013 sa ich počet znížil o pol percenta, pričom v rodinných domoch klesol o 2,4 percenta.

Ani v cenách žiadne prekvapenie

V Bratislavskom kraji sa nielenže najviac bytov stavia, ale aj ich ceny stále patria k tým najvyšším. Tak to vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska, ktoré zverejnila na svoje stránke. V rovnakom období, ktoré sme z hľadiska výstavby analyzovali v predošlej časti článku, totiž jeden meter štvorcový v Bratislavskom kraji vyšiel na 1638 Eur. To je pomerne vysoká cena aj na priemerné slovenské ceny, ktoré v tomto období predstavovali 1211 Eur za jeden meter štvorcový. Treba však povedať, že tieto ceny sú za dlhé obdobie vôbec tými najnižšími. Znamená to teda, že ceny nehnuteľností na bývanie majú stále klesajúcu tendenciu, aj keď sa táto na prvý pohľad môže zdať skôr ako stagnácia. Pokles má však trvalý charakter a zdá sa, že mu nič nebude brániť v tom, aby sa aj naďalej prejavoval.

Nič nezvyčajné sa neodohralo ani v rebríču regiónov s tými najnižšími cenami. V druhom kvartáli 2014 sa na dne ocitol Nitriansky kraj, v ktorom ste si jeden meter štvorcový nehnuteľnosti na bývanie mohli kúpiť za 579 Eur. Druhými najnižší cenami sa môže pochváliť kraj Trenčiansky, kde meter štvorcový stál 626 Eur. A ako je na tom východ Slovenska? Napríklad taký Košický kraj nehnuteľnosti predával za 924 Eur za jeden meter štvorcový a v prešovskom regióne by ste ho v druhom štvťroku 2014 dokázali kúpiť v priemere za 767 Eur.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.