26.04.2024

Bratislavské kancelárie v súčasnosti a v dobe nedávno minulej

Ako je na tom naše hlavné mesto, pokiaľ ide o metre štvorcové kancelárskych priestorov? Aký bol vývoj vo výstavbe kancelárskych priestorov v uplynulých rokoch? A koľko by ich malo pribudnúť v tomto roku? Poďme si na tieto otázky postupne odpovedať.

2010

Podľa údajov poradenskej firmy CBRE bola v tomto roku celková plocha kancelárskych priestorov v našom hlavnom meste niekde na úrovni 1,37 milióna metrov štvorcových. Treba však povedať, že sa tento počet v roku 2010 ani príliš nezvyšoval. Pokiaľ išlo o ponuku, až na sedemdesiat percent išlo o novostavby. Zrekonštruované kancelárske priestory sa teda na trhu podieľali len s tridsiatimi percentami.

Ako vyplýva z analýzy CBRE, najväčší počet voľných kancelárií sa nachádzal v širšom centre mesta. Išlo o viac ako 42 percent. Čo je však zaujímavé, v poslednom štvrťroku 2010 sa nedokončil ani jeden komerčný administratívny projekt, kým v prvých dvoch kvartáloch v Bratislave pribudlo približne 58 tisíc metrov štvorcových.

2011

Hoci sa rok 2011 oproti roku 2010 vyznačoval väčšou aktivitou v segmente výstavby budov s kancelárskymi priestormi, dominantným bol vlastne až jeho tretí kvartál, kedy podľa údajov poradenskej firmy pribudlo viac ako 40 tisíc metrov štvorcových. Išlo o výstavbu developerských projektov spoločností HB Reavis a J&T, konkrétne teda o budovy CBC a Westend Square. Pokiaľ ide o štvrtý kvartál minulého roku, príliš veľa metrov štvorcových kancelárskych metrov nepribudlo. Celkovo sa jednalo o plochu okolo 15 tisíc metrov štvorcových.

Zdá sa, že aj v tomto roku prevládal vysoký dopyt najmä po nových a moderných administratívnych priestoroch, pretože už pri otvorení bola percentuálna miera obsadenosti spomínaných budov šesťdesiat percent. Nájomcovia teda mali a aj majú vyšší záujem o moderný štandard, ako o staršie, hoci zrekonštruované priestory.

2012

Tento rok je v našom hlavnom meste avizované dokončenie niektorých významných projektov, ktorých súčasťou budú aj administratívne priestory. Podľa údajov spoločnosti CBRE by malo ísť takmer až o 73 tisíc metrov štvorcových. Ak by sme mali byť konkrétnejší, pôjde o projekty BBC I Plus, Central, Reding Tower II, Digital Park III a Panon Office.

Pokiaľ ide kvalitu a úroveň týchto nových priestorov, tá by si mala udržať svoj štandard. Spomedzi nich ho zrejme najvyšší bude mať BBC I Plus, ktorá ako prvá a jediná budova na Slovensku sa snaží získať certifikát LEED. Ten by pre ňu znamenal nielen prívlastok „zelená budova“, ale aj podstatne vyššiu komerčnú prestíž.

Podľa niektorých odborníkov však kvalita bratislavských a slovenských novovybudovaných kancelárií v určitých parametroch zaostáva za európskym štandardom. Ide najmä o to, že hlavným kritériom pri realizácií týchto projektov je čo najnižšia cena a nie čo najvyššia kvalita, zatiaľ čo vo vyspelom európskom stavebníctve sa čoraz viac upevňuje pozícia trendu výstavby zelených budov v súčinnosti s vysokými technickými štandardmi.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.