23.06.2024

Ako vybrať ten „naj“ byt?

Aj na slovenskom realitnom trhu je bytov viac ako dosť. Preto, pokiaľ by ste si z nich chceli vybrať ten pravý, mali by ste si ujednotiť priority a očakávania, aké do svojho budúceho domova vkladáte. Aký by teda mal byť váš nový vysnený byt? Spĺňa tieto požiadavky?

Za koľko?

Samozrejme, cena je jeden z najdôležitejších faktorov pri kúpe bytu, ak nie práve ten najdôležitejší. Až tak veľkú dôležitosť by sme jej však prikladať nemali, nakoľko je síce dôležitým, ale nemala by byť tým najdôležitejším kritériom pri výbere bytu. V každom prípade by ste si mali zistiť, za aké ceny sa predávajú byty podobnej kategórie v danej lokalite, či nie je predražený, alebo podozrivo príliš lacný. Rovnako by mala byť cena bytu v harmónií s jeho vybavením, a to nielen interiérovým, ale aj exteriérovým. To znamená, že aj okolie bytu by na vás malo zapôsobiť a to v pozitívnom zmysle.

Okolie má stáť za to

Z prvého odstavca plynule nadviažeme na druhý, ktorý sa týka okolia bytového domu, v ktorom sa nachádza váš potenciálny byt. Otázka: aké je vaše okolie? Máte zistené, do akej miery je v okolí vášho bytu rozvinutá občianska vybavenosť? Sú tu dobré školy? Budú mať vaše deti slušnú materskú školu na dosah? A čo obchody? Môže byť? Potraviny, obchody s oblečením, papierníctvo, lekáreň, banky, úrady, lekár… Nachádzajú sa všetky tieto dôležité obchody a inštitúcie v okolí vášho bytu? Nie? Nuž, možno by ste mali o novom byte dôkladnejšie popremýšľať.

Doprava a podobne

Viete, ono je fajn, keď kúpite lacný byt v dobrom stave, ale čo keď je vzdialený od vašej práce hodinu cesty autom? Oplatí sa to v konečnom dôsledku? Určite nie. Na kúpu bytu sa treba pozerať zo širokej perspektívy. Do úvahy teda treba brať aj to, či nebudete mať ďaleko do práce, či už autom, mestskou hromadnou dopravou alebo pešo, podľa toho, aká forma dopravy je pre vás prioritou.

A čo deti?

Ak máte alebo plánujete mať deti, myslite aj na to, či sa v okolí vášho nového bytu nachádzajú materské škôlky a školy. Nie je to len preto, aby to mali blízko vaše deti, ale aby ste ich aj vy stíhali zaviezť a to ešte predtým, ako pôjdete do práce. Naozaj to nie maličkosť, nakoľko vaše deti si budú vyžadovať veľkú dávku vášho času bez ohľadu na to, ako ho máte rozplánovaný. Veľmi rozumne si teda premyslite, či vám tieto pedagogické inštitúcie život skomplikujú alebo uľahčia. Samozrejme, v zmysle ich vzdialenosti.

Čo ešte?

Kritérií pre kúpu bytu je skutočne veľa. V provm rade si ich musíte uvedomiť vy sami, nakoľko byt kupujete nie na jeden rok, ale možno aj na celý život. Preto buďte zvedaví a pýtajte sa: koľko je nájomné, koľko vás vyjdú energie, koľko bude mesačne stáť fond opráv, má byt pivnicu, nachádza sa v bytovom dome sušiareň či kočikáreň, aká je občianska vybavenosť, nachádzajú sa v dostupnej vzdialenosti lekári, škôlky či školy a tak ďalej. Budú sa mať vaše deti kde hrať? Je tu bezpečné a zaujímavé ihrisko? Máte kde kočíkovať svoje bábätko? Bude mať svoj potrebný kľud? Mimochodom, máte kde parkovať svoje auto? A čo manželkino auto? Je snáď od macochy? A ako dlho vám tu bude trvať do práce? A máte aspoň balkón? Ako to teda je? Oplatí sa tento byt vlastne kúpiť? Pýtajte sa…

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.