24.09.2023

Ako vybrať stavebný pozemok

Výber stavebného pozemku je jednou z prvých a takisto najdôležitejších podmienok v procese realizácie stavby rodinného domu. Práve preto je potrebné byť pri jeho výbere maximálne obozretný a nepozerať iba na cenu, ale aj na niektoré ďalšie faktory, o ktorých si niečom povieme v tomto článku.

Dobrá lokalita a…

Každý by samozrejme chcel bývať len v tej najlepšej lokalite. Lenže väčšinou platí, že to najlepšie je zároveň aj to najdrahšie. Ale nie vždy toto tvrdenie býva realitou. Alebo inak povedané, pozemok je vynikajúci obchodný artikel a predávajúci chce na ňom čo najlepšie zarobiť. Pomer ceny a kvality teda nemusí byť vždy rovnocenný. To znamená, že nie vždy to najdrahšie musí byť aj najlepšie a to najlacnejšie to najhoršie. V tomto pomere do hry vstupuje viacero faktorov, ktoré ovplyvňujú cenu stavebného pozemku. Už sme spomenuli lokalitu. Čím je táto atraktívnejšia, tým je aj stavebný pozemok drahší. Bratislavské pozemky sú teda logicky podstatne drahšie ako napríklad tie na Kysuciach. Cenu potom ovplyvňuje aj dopyt po pozemkoch v danej oblasti. Čím je pozemkov menej, tým sú ich ceny vyššie a naopak.

Ďalej tu máme infraštruktúru na pozemku a v jeho okolí. Čím je samozrejme pozemok vybavenejší, tým aj jeho cena bude vyššia a podobne. Zvážte aj to, aká je dopravné napojenie a vaše možnosti dochádzania za prácou. Je síce fajn, že pozemok niekde na kopaniciach je cenovo neodolateľný, ale dá sa odtiaľ vôbec dostať do práce? Alebo vaše deti: ide im vôbec autobus do školy? A ako to bude v zime? Pohnete sa z pozemku autom, keď napadne sneh? A čo prístup na pozemok? Ste si istý, že vám bude v budúcnosti vždy umožnený? Nie ste pri prejazde nútený ísť cez pozemok iného majiteľa, ktorý vám to o nejaký čas môže zatrhnúť?

A ako je to s napojením na kanalizáciu? Je napojený alebo má aspoň túto možnosť? Dobre si premyslite, ale radíme vám, aby ste si pozemok bez tejto možnosti nekupovali. Hoci by ste si totiž na ňom mohli postaviť ten najkrajší rodinný dom v širokom okolí, mali by ste neustály problém s výkalmi, ktorý by ste museli riešiť buď vlastnou žumpou alebo vybudovaním čističky. A ani jedna alternatíva nie je dobrá, pretože vám zožerie veľa času a financií.

Čo treba zvážiť

Ako sme si už povedali, cena by v žiadnom prípade nemala byť jediným kritériom pri kúpe stavebného pozemku. Rozhodovať sa treba aj na základe iných vecí. Ide napríklad aj o typ a veľkosť plánovaného domu. Typologicky totiž nemusia pozemok a dom navzájom korešpondovať. Na bungalov potrebujete napríklad väčšinou širší pozemok ako na viacpodlažný rodinný dom a podobne. Ďalej: aké sú geologické a hydrogeologické vlastnosti pozemku, aké množstvo radónu sa nachádza v podloží a tak ďalej. Môže sa vám napríklad stať, že pozemok ležiaci v blízkosti rieky či jazera môže mať vyššiu hladinu spodnej vody a to by vás mohlo stáť nemalé technické a finančné komplikácie.

To je len jedna časť atribútov pozemku. Tá druhá súvisí s právnymi a územnosprávnymi podmienkami. V prvom rade si treba o pozemku čo najviac zistiť na katastri, pod ktorý konkrétny stavebný pozemok patrí. Vyžiadajte si list vlastníctva a zistite, či pozemok nie je zaťaženým nejakým bremenom a samozrejme, či v tomto prípade nejde o nejaký realitný podvod, ale o tom sme si koniec koncov už hovorili v článku o realitných podvodníkoch.

Dôležité je aj vedieť, či na danom pozemku vôbec dostanete stavebné povolenie na realizáciu vášho vysneného domu. Apropó, viete pod aký územný plán tento pozemok spadá? Aké plány s ním má miestna samospráva alebo majitelia okolitých pozemkov. Viete, čo v blízkom časovom období okolo vášho domu vyrastie? Nové haly? Obchody? Diaľnica? Niekedy to totiž môže dopadnúť tak, že za veľmi lacným pozemkom sa skrýva práve takáto alternatíva.

Na záver teda môžeme povedať, že ak si vyberáte stavebný pozemok, položte seba aj všetkým zúčastneným množstvo otázok, na ktoré by ste mali dostať uspokojivé odpovede. Ak sa tak nestane, radšej hľadajte ďalej.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.