25.04.2024

Ako stanoviť výšku nájomného

Ak máte v dnešných časoch voľný byt, ktorý nevyužívate, v žiadnom prípade by ste ho nemali nechať ležať ľadom. Takýto byt si totiž na seba dokáže zarobiť aj sám a dokonca vám prinesie aj nejaký ten zisk. Reč je samozrejme o jeho prenájme. Viete však, koľko si od nájomníka za nájom vypýtať?

Zlatá stredná cesta

Ako aj v bežnom živote, aj pri stanovení výšky ceny nájomného je rozumné postupovať zlatou strednou cestou. To znamená, že si za užívanie prenajatého bytu nemáme pýtať ani málo, no ani veľa. Ak si totiž vypýtame nízku sumu, z prenájmu nakoniec nič nebudeme mať, ale keď od nájomníka budeme požadovať príliš vysokú sumu, sotva vôbec nejakého nájomníka nájdeme. Oveľa lepšie je teda stanoviť cenu primeranú, ktorá nám v prvom rade zaplatí všetky náklady za byt a prinesie nám samozrejme aj niečo navyše, čiže nejakú pridanú hodnotu, bez ktorej by ani nemalo zmysel byt prenajímať.

Rozhoduje lokalita

Tí z vás, ktorí vlastnia byt napríklad v bratislavskom Starom Meste, si môžu pogratuľovať. Je totiž pravidlom, že čím lepšia lokalita, tým si môžete stanoviť vyššiu cenu prenájmu. Podobné je to prakticky vo všetkých slovenských mestách. Okrem toho sú samozrejme ceny nájmov spravidla vyššie vo väčších mestách ako v tých menších. Je to spôsobené prirodzeným vývojom cien na trhu určených dopytom, keďže veľké mestá predstavujú často aj veľké lákadlá najmä z finančného a pracovného hľadiska.

Ešte ľahšie to však majú majitelia bytov v mestách, kde sa nachádzajú vysoké školy a univerzity. Tu je totiž dopyt po nájomných bytoch skutočne veľký, keďže vysokoškolských internátov je málo a študenti predsa musia niekde bývať. Aj v tomto ohľade je na to najlepšie Bratislava, ale na zahodenie nie sú ani Košice, Prešov, Žilina či Trnava.

Aký byt, taký nájom

V akom stave je byt, ktorý ste sa rozhodli prenajímať? Je zrekonštruovaný alebo má len starú dobrú umkartovú kúpeľňu a pôvodné WC? Balkón je zasklený alebo je v stave, v akom ho pred tridsiatimi rokmi zanechali stavebníci? Podlaha pozostáva z klasického PVC, ktoré sme všetci omylom nazývali linoleum alebo sa na nej nachádza korok či elegantné parkety? Ide o byt zariadený, s nábytkom, so spotrebičmi, ale je to len doslova holobyt? Toto všetko a ešte omoho viac takisto rozhoduje o cene bytu. Ak totiž do inzerátu zadáte slovíčko „neprerobený“, respektíve v pôvodnom stave, nebude to znieť príliš príťažlivo. A tiež si nebudete môcť za nájom vypýtať takú sumu, ako by to bolo v prípade bytu zrekonštruovaného.

Takýto byt by mal pôsobiť príťažlivo. Mal by svojim nájomníkom ponúkať nielen rozumný štandard, ale aj akúsi nadhodnotu, ktorú si budete môcť premietnuť do výšky ceny nájomného. Takou nadhodnotou môže byť napríklad optický internet, ktorý ste do bytu nechali zaviesť, alebo tiež kvalitná káblová či satelitná televízia. Pamätajte na to, že každý jeden cent, ktorý do bytu investujete, sa vám vráti v nájomnom.

Porovnávajte a skúmajte, ale reálne

Vezmite si do ruky papier a pero a pekne bod po bode si napíšte klady a zápory bytu, ktorý chcete prenajímať. Berte do úvahy lokalitu, jeho stav, stav nehnuteľnosti, v ktorej sa nachádza, dopyt po podobných bytoch a všetko, o čom sme si pred chvíľou povedali. Potom začnite pátrať na inzertných realitných serveroch, v akých cenových kategóriách sa pohybujú nájmy porovnateľných bytov. V každom prípade však buďte sami voči sebe čestní a úprimní a stanovte reálnu výšku nájmu. Samozrejme, do úvahy musíte brať aj výšku cien energií a celkových mesačných nákladov. K nim pripočítajte reálnu sumu, za ktorú by bolo možné byt prenajať a pustite sa do toho. Držíme vám palce!

 

autor. Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.